Седемкратният европейски първенец Милан се класира за полуфиналите в Шампионската лига за първи път от 2007 година насам и накара феновете си да мечтаят за старата слава.

Стефано Пиоли: Милан няма да промени начина си на игра заради Осимен

Ето какво каза

"Росонерите" стигнаха до равенство 1:1 в реванша с Наполи от четвъртфиналите на турнира, което им бе достатъчно след победата с 1:0 на "Сан Сиро" преди седмица. Така Милан спечели италианската афера с лидера в класирането на Серия "А" с общ резултат 2:1.

Головете в мача бяха дело на двамата централни нападалите. Оливие Жиру откри резултата в края на първото полувреме, а в добавеното време на втората част Виктор Осимен изравни за радост на пълните до краен предел трибуни на стадион "Диего Марадона" в Неапол.

Виктор Осимен ще е на линия за реванша с Милан

Нападателят беше вън от терените поради разтежение на бедрото

Двата тима пропуснаха и по една дузпа, като Жиру не успя да открие резултата в средата на първото полувреме, а десетина минути преди края и Хвича Кварацхелия нямаше шанса да се разпише от 11-те метра.

Още от първите минути домакините от Наполи наложиха сериозен натиск и пробваха да обстрелват вратата на Майк Менян. Техните удари обаче или бяха неточни, или бяха блокирани от защитата на гостите.

"Росонерите" организираха първата си смислена атака в мача в 20-ата минута и още с нея получиха правото да изпълнят дузпа. Рафаел Леао проби в наказателното поле на "небесносините" и бе препънат от Марио Руи. Главният Шимон Марчиняк не се поколеба да отсъди дузпа. Зад топката застана Оливие Жиру, но ударът с левия крак на французина бе спасен майсторски от вратаря на Наполи Алекс Мерет.

Осимен разкри дали ще напусне Наполи след края на сезона

Нигерийският национал е голмайстор в Серия А

В 28-мата минута Жиру се оказа отново на отлична позиция, но и този път Мерет бе на висота и изби с крак удара по земя на тарана на гостите.

Малко след това Милан по чудо се размина с това да допусне дузпа. Рафаел Леао влезе изключително твърдо в краката на Ървинг Лосано в собственото си наказателно поле, но главният съдия Марчиняк реши да даде само корнер в полза на Наполи.

В 43-тата минута Леао показа истинския си талант. Португалецът получи топката в средата на терена, премина през цялата отбрана на домакините и останал очи в очи с Мерет комбинира с непокрития Жиру, за когото не бе проблем да вкара на празна врата за 1:0 в полза на Милан.

В добавеното време на първата част голмайсторът на домакините Виктор Осимен също вкара гол, но попадението му правилно бе отменено заради игра с ръка при овладяването на топката.

Секунди след началото на второто полувреме Хвича Кварацхелия имаше отлична възможност да изравни, но мощният му удар от малък ъгъл мина над вратата на Милан.

Домакините бяха много по-активни през цялото второ полувреме, но натискът им бе доста хаотичен, а непрестанните центрирания към Осимен не представляваха особено затруднение за отбраната на Милан.

Наполи все пак стигна до отлична възможност да изравни в 80-ата минута, когато Фикайо Томори игра с ръка в наказателното си поле и Марчиняк за втори път посочи бялата точка, този път в полза на домакините.

Кварацхелия се нагърби с изпълнението, но ударът му с десния крак бе избит в корнер от Майк Менян.

Пропускът не отказа неаполитанци от атаки към вратата на Милан и те бяха възнаградени с изравнителен гол в самия край на добавеното време. В 93-тата минута Осимен се разписа с глава след центриране от десния фланг, но за повече Наполи нямаше време.

В полуфиналите Милан ще срещне победителя от двойката между Интер и Бенфика. След първия мач в Лисабон "нерадзурите" водят с 2:0 и са съвсем близо да осигурят втори изцяло милански полуфинал в Шампионската лига след този през 2003 година.