Възможно е да получите доста различни отговори, ако попитате представител на спортната общественост или просто любител на бойните изкуства, кой е спортът, приближаващ се най-много до реалния бой и обстановка.

Верният отговор обаче е само един - Кудо.

Стилът е създаден от Азума Такаши - един от приближените ученици на Масутатсу Ояма, основател на киокушин карате. Кудо (познат още като Дайдо-Джуку) е комбинация от киокушин, бокс и джудо, като са внесени и елементи от тай бокса, борбата и жиу жицу.

В Дайдо Джуку са разрешени всички видове удари с ръце в главата, както и лакти и удари с глава, всички ритници и почти всички хвърляния, душене и ключове, както и бой на земята. Има ограничения в ударите във врата, гърба и слабините. Стилът е максимално изчистен от неупотребими техники и доближен до реалния бой. Същността му се заключава в максималната ефективност, комбинирана с възможност за собствена интерпретация.

За да ни разясни подробности за самото бойно изкуство, както и за развитието му в България през последните години, специално за Topsport.bg говори сенсей Петър Стоянов, който е и заместник-председател на Българската кудо федерация.

"Спортът ни се основава на дългогодишни традиции, като именно това го отличава от голяма част от останалите стилове, свързани със самозащита и атакуващи елементи. Кудо има ценностна система, която го прави уникален спорт, сам по себе си. Имаме различни степени на напредналост, кимона, специфични поздрави и начин на поведение, които запазват автентичността и идентичността ни.

Спортът се отличава със сравнително малка травмираност, въпреки нападателния си характер. Един от постулатите ни е да успеем да запазим бойния си дух, но съчетан с красиво лице. За целта е налична и специална екипировка, която предпазва участниците в конкретната схватка. Каската, която ползваме обаче, запазва възможността за нокаут, тъй като долната й част е по-мека и позволява нанасянето на решителен удар.

Много хора първоначално имат някакви резерви и може да се каже, че се страхуват, когато правят първите си стъпки в нашия спорт, но в последствие виждат, че няма нищо страшно. Самият аз, ако трябва да бъда честен, в началото подходих с известна доза съмнение към Кудо, но в последствие бях очарован и се запалих неимоверно.

Кудо е събирателно бойно изкуство, като е естественото продължение на карате киокушин. Наричат го "Яростното карате". Това, което го отличава от киокушин е, че може да се практикува без специална тактика за дадената среща. Съчетава различни бойни спортове, сред които джудо, кикбокс, муай тай.

Различаваме се от популярния ММА основно по споменатите вече от мен традиции, по забранените усукващи ключове, които могат да навредят на опонента, както и по уважението към съперника. За всички нас, практикуващите Кудо, това е изключително важно. Опитваме се да постигнем максимален баланс между безопасното и зрелищното в спорта ни.

Вратите ни са винаги отворени за нови желаещи да се занимават с Кудо. Имали сме в залите си представители на всякакви социални прослойки, включително и на МВР Академията. Набираме все по-голяма популярност и се развиваме с всяка изминала година, като броят на трениращите не спира да нараства.

На 06.06, в Пловдив, ще бъде проведен специален турнир, с който ще отбележим 10-годишнината от навлизането на Кудо в България. До момента имаме цели 19 регистрирани клуба в страната, като се стараем да вървим само напред и нагоре.

Как се виждаме в бъдеще? Ами защо не на Олимпийски игри? За мен ще бъде сбъдната мечта Кудо да влезе в програмата на Олимпиадата и да имаме своите първи български шампиони", сподели сенсей Стоянов.