Двукратната световна шампионка по самбо - Калина Стефанова беше специален гост в студиото на ТОПСПОРТ.
Притежателката на впечатляващо количество отличия от всички най-големи форуми на планетата, сподели пред медията ни очакванията си за предстоящото Световно първенство по самбо и бойно самбо в София през ноември.
Как една жена успява да пробие в смятан основно за "мъжки" спорт, коя е коронната й хватка, как трябва да се мотивират подрастващите, за да се насочат към спорта и защо самбото трябва да стане олимпийска дисциплина - вижте от самата Калина Стефанова.
Жена в смятан за предимно "мъжки" спорт. Какво те подтикна да се насочиш именно към самбото?
- Когато бях малка, баща ни ни записа мен и брат ми на джудо, с основната идея, че спортът може да научи човек на моралните ценности в живота. На уважение, дисциплина, самодисциплина. На борба с противника и като цяло с живота.
Ако човек вникне в самбото ще разбере, че то всъщност не е толкова мъжки спорт. Все пак "самбо" означава самоотбрана без оръжие. По-скоро жените имат нужда от защита, отколкото мъжете. В реалния живот се чувствам малко по-уверена в себе си. Знам, че при евентуален сблъсък с някого, или пък ако нещо се случи с някой друг, мога да реагирам адекватно.
Как се насочи към самбото? Какво те мотивира да започнеш да се занимаваш с този спорт?
- Близко е до джудото. Харесвам този спорт. В него е специфична атмосферата, емоцията, която създава в човека.
Има ли треньор или треньори, на които би благодарила за ролята им, която са изиграли за професионалното ти развитие? Какво би им казала?
- Работила съм с много треньори и съм се научила от всеки един да взимам най-доброто. Всеки има минуси, но и плюсове и човек трябва да знае как да извлича полезното за самия себе си. Да си го "открадне", в кръга на шегата. Бих благодарила на първия си треньор Иван Мирянов. Освен първи треньор, той е и човек, който и до днес е част от всеки мой успех, неуспех, контузия и т.н. Той е човекът, който дори и ако става дума за състезание на хиляди километри разстояние, винаги ще намери правилните думи по телефона.
В НСА съм тренирала при професор Ангел Божичков, при Свилен Скерлев, а в момента съм състезателка на Локомотив (София), при треньорите Емил Йосифов и Васил Митов. Другият човек, когото мога да отбележа в моя спортен път, е треньорът на националния отбор по самбо - Васил Соколов. С него работим вече 9 години в националния отбор и смятам, че постигнахме много заедно.
Два пъти си била на световния връх. Какво е усещането да няма по-добър от теб на планетата?
- Чувството е прекрасно. Това е миг, който се помни цял живот и дава сила в трудни моменти. Не може да се замени с нищо друго на света, наистина.
Може ли да се каже, че една от двете титли ти е по-ценна? Първата?
- На първото си Световно първенство за жени отидох като дебютантка. В началото на състезателния ден един от треньорите, които пътува с нас, подигравателно каза, че съм "стъпила криво" на жребия. Тогава не му обърнах внимание и не знаех за какво говори. Първият път си е първи, но пък и да затвърдиш постигнатото не е никак малко.
Имаш ли любима хватка? Коронна такава, с която обичаш да демонстрираш превъзходството си над съперника?
- Може би раменното хвърляне. В самбото се нарича "раменно с двоен захват". Владея го сравнително добре и мога да разчитам на тази хватка в трудни за мен моменти.
Какви са очакванията ти за предстоящото Световно първенство?
- Лично за себе си очаквам много силно първенство. Категорията, в която се състезавам, е една от многообразните, многобройни, като участници и държави, които ще бъдат представени от най-добрите си състезателки. Смятам, че съм добре подготвена и се надявам да съхраня себе си психически и физически и да покажа какво мога.
Има ли опонентки, които не желаеш да ти се падат?
- Представителката на Монголия е доста силна състезателка, рускинята е действаща шампионка, румънката е номер едно в Европа за тази година, а има и други класни състезателки, но няма да отбелязвам всички. Тези три са достатъчно респектиращи.
Разучавате ли допълнително съперниците си? Основно стратегията се гради, може би, с течение на срещата?
- Запознаваме се със силните страни на всеки един съперник. Опитваме се да изградим тактика, но разбира се те правят същото с нас. Напасваме се според ситуацията. Аз по-скоро се опитвам да работя върху собствените си грешки и слабите си черти. Смятам да наблегна на моите силни качества на предстоящото Световно първенство.
Как успяваш да изключиш заобикалящата те среда по време на финал - всички подвиквания, скандирания от публика, съотборници и съперници? Как оставаш концентрирана в този важен момент?
- През годините всеки намира начин да се справи със ситуацията. Да излезеш във финал на едно голямо първенство, е огромно предизвикателство. Независимо за кой път го правиш и колко титли имаш до момента. Аз лично, преди всеки финал, имам едно шесто чувство и по един или друг начин зная дали ще спечеля или ще загубя. Понякога излизаш, за да дадеш всичко от себе си, но вътрешният ти глас казва, че няма да се получи.
Как различаваш гласа на треньора си от тези на всички останали, които се опитват да те мотивират за победа във важните ти срещи?
- Неговият глас е единственият, който чувам. Всичко останало приемам за фон и не обръщам внимание. Слушам единствено треньора си. Няма как да го обясня. Просто трябва да се изпита, за да се разбере.
Какво следва за теб след Мондиала в София?
- Кратка почивка, по време на която смятам да обърна внимание на малките деца в Локомотив (София). Това е клуб с много бъдещи шампиони и смятам, че с моята подкрепа тяхната задача ще бъде малко по-лесна.
Имаме ли потенциал за в бъдеще, в сферата на самбото?
- Да. Определено. И в двата пола. Като ги наблюдавам отстрани, мога да кажа, че в много от тях виждам себе си - таланта, психиката, желанието да победят и да се развиват. Това няма как да не ме радва.
Каква е рецептата да се грабне вниманието на подрастващите и те да се насочат към самбото? Само личният пример и присъствие на доказани шампиони в залата, достатъчен ли е?
- Много е трудно да накараш едно дете да спортува, ако то самото не иска. Всички знаем каква роля играят в наши дни всички технологии, компютри, таблети и заради това на всяко едно по-будно, можещо и осъзнато дете трябва да се обръща внимание, за да може то да се развие подобаващо. Нека всички, които тепърва започват пътя си в самбото, а и във всички спортове, следват мечтите си и знаят, че винаги има смисъл. Бойните спортове ще им дадат нещо, което ще им послужи за цял живот.
Би ли стартирала треньорска кариера, на някакъв бъдещ етап от развитието си?
- Ако имам възможност, а и ако федерацията прецени, че имам нужните качества - с удоволствие.
Ще стане ли самбото олимпийски спорт?
- Силно се надявам, защото всички ние - спортистите влагаме много труд и време в това, което правим и смятам, че нашите усилия са достойни да бъдат част от Олимпийските игри.
Гостите в студиото ни, до момента, с които разговаряхме за предстоящото Световно първенство по самбо и бойно самбо в София: