Колко често ви се е случвало да обвинявате съдията за несгодите на любимия си тим? На нас ни се случва доста често, но доказателства за корупция сред тях все още няма. Или поне нямаше до скоро. The Athletic обаче публикува разследване, в което разобличава топлата връзка между част от британските съдии във Висшата лига и собствениците на Манчестър Сити - Abu Dhabi United Group (ADUG).

Дарън Ингланд и Дан Кук бяха двама от асистентите във ВАР-стаичката, когато голът на Луис Диаз през миналия сезон в гостуването на Ливърпул срещу Тотнъм бе отменен по скандален начин. Ситуацията там бе една от най-кошмарните грешки, откакто технологията бе въведена в английското първенство, защото нападателят бе покрит с половин метър при отсъдената засада.

Жестоко наказание грози Манчестър Сити, ако клубът бъде признат за виновен за нарушаване на финансовия феърплей

Жестоко наказание грози Манчестър Сити, ако клубът бъде признат за виновен за нарушаване на финансовия феърплей

На клуба са повдигнати 115 обвинения

В резултат "мърсисайдци" загубиха срещата, а в последствие бившият мениджърът - Юрген Клоп, призова за преиграване в името на справедливостта. Седмица по-рано обаче Ингланд и Кук са част от специална делегация до Абу Даби, за да ръководят срещата от местната Про Лига между тимовете на Шарай и Ал-Аин. Майкъл Оливър е главен съдия, а те му асистират.

Шейх Мансур - вицепрезидент и зам.-премиер в Обединените арабски емирства, придоби широка популярност със собствеността си в Манчестър Сити. Позициите му у дома обаче са далеч по-внушителни, защото на практика ръководи една огромна част от една от най-богатите държави в света. Дотук нищо драматично за спорта.

Футболната асоциация на Обединените арабски емирства (UAEFA) сключва сделка за сътрудничество със City Football Group - дъщерна фирма на ADUG, която е пряк собственик на "гражданите". Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) междувременно е основен спонсор на UAEFA, а в борда на директорите ѝ ролята на президент изпълнява Халдун Ал-Мубарак. И тук нещата стават интересни.

Сделката за партньорство включва размен на специалисти. В това число и арбитри. Именно по тази линия Оливър, Ингланд и Кук летят до Близкия Изток, за да ръководят мачове.

Шефът на съдиите в Англия - Хауърд Уеб, опитва да защити тази практика, като казва, че целта е да се трупа опит на международно ниво, за да може нивото в местните турнири да се повишава. Резултатът обаче е с отрицателен знак. Най-пресният пример е в срещата между Арсенал и Манчестър Сити също през миналия, където Матео Ковачич получи само жълт картон за два груби нарушения, едното от които бе повече от сигурен червен картон. А там съдия на срещата бе Майкъл Оливър.

Оказва се, че хората, които трябва да се грижат за безпристрастното спазване на правилата във футбола, изкарват прехраната си веднъж от единния ръководен орган, какъвто в случая е Футболната асоциация в Англия, и втори път от собствениците на един от клубовете, които би следвало да подлежат на този контрол. Ситуацията наподобява на надзиратели в затвор, където въпросните са на залата едновременно към държавата и към част от поверените им затворници. Това е явно наличие на конфликт на интереси, защото посочените по-горе съдии директно и индиректно правят опити за оказване на влияние в полза на Манчестър Сити.

Манчестър Сити победи Уест Хям с 3:1

Неудържимият Ерлинг Халанд унощожи Уест Хем с втори хеттрик за сезона

Ето подробности