Новият треньор на Лудогорец Пауло Аутуори е с богата визитка. Водил е отбори на 3 континента. Най-кратки са периодите му на Стария. Опитният бразилски специалист има прекарани само 5 месеца в Европа за последните 23 години.

Под негово ръководство играе настоящият треньор на Черно море - Илиан Илиев. Това се случва през далечната вече 1996, когато той е назначен в Бенфика. "Орлите" ползват услугите му до зимата... Началото на сезона е трагично. Сразени са от шампиона Порто в "класикото" за Суперкупата на Португалия с общ резултат 0:6. Реваншът у дома на "Ещадио да Луж" е загубен катастрофално - 0:5. В 50-ата минута на срещата (при резултат 0:3) Аутуори пуска в игра Илиан Илиев. Българинът не успява да помогне в злощастния сблъсък.

Неволите продължават и в първенството.

След няколко поредни победи следва визита на Спортинг. Сблъсъкът за Лисабон е със статут на "вечно дерби" в страната. Възпитаниците на Пауло Аутуори отстъпват с 0:1, показвайки лоша дисциплина. Първи бразилецът Жамир, а след това и мароканският национал Тахар Ел Хале, получава червен картон. Общият брой на жълтите картони за Бенфика в срещата е 8. Илиев също е официално предупреден в 27-ата минута. Няколко кръга по-рано при победата над Жил Висенте (3:0) "орлите" също не завършват срещата с 11 души.

Загубата от Спортинг означава отстъпване на лидерската позиция. Още следващата седмица "червените" губят нови точки - равенство 1:1 у дома срещу Боавища. Единствения гол за Бенфика реализира Илиан Илиев в 30-ата минута, а в края на срещата преждевременно се запътва към душовете съотборника му в атака - Жоао Пинто.

Българинът бележи и в следващите 2 шампионатни сблъсъка. "Орлите" се връщат на победния път срещу Ешпиньо (3:0). Следва труден успех у дома срещу Фарензе (2:1), в който португалецът Елдер е изгонен в 83-ата минута. Нов червен картон за Бенфика...

Изгонванията не спират и при визитата на Рио Аве (1:0) след по-малко от седмица. Поредният декориран в червено състезател на Аутуори е Педро Енрикес. Това е последният мач на Илиан Илиев като титуляр под ръководството на бразилеца.

Европейската му авантюра продължава още месец. В този период печели само 4 точки (за 4 мача) и логично е заменен. Нулево равенство на "Ещадио да Луж" с Маритимо е последвано от победа над слабака Леса (5:1). В следващия кръг е дербито с Порто. Бенфика губи на свой терен с 1:2 пред 75 хиляди зрители. Това е 3-та поредна загуба на Аутуори от "драконите" и феновете негодуват. Разликата между съперниците вече е 8 точки и борбата за титлата изглежда решена... още през зимата.

Пауло Аутуори: Лудогорец е главният герой! Ще работя за нуждите на клуба

"Трябва да запазим менталната мотивация на играчите"

Последният му мач начело на "орлите" е загубен от Витория в Гимараеш (0:1). Този път възпитаниците на бразилския специалист имат числено предимство - в заключителните 25 минути на срещата. Илиев влиза в игра веднага след червения картон за домакините, но не помага поражението да бъде избегнато. Разликата с Порто в класирането е двуцифрена, а втори вече е Спортинг. Аутуори е уволнен незабавно.

Равносметката за тези 5 месеца: 10 победи, 3 равенства и 3 загуби в шампионата. Към тях трябва да се добавят пораженията от Порто за Суперкупата. Във "вечното дерби" със Спортинг балансът е 0:1, а в "класикото" с "драконите" - 0:3. Тимът получава 6 червени картона за 16 кръга, което е в контраст с типичния техничен и чист стил на клуба.

Асове на Лудогорец за Пауло Аутуори: Голямо име с характер поема отбора

"Надяваме се на още по-големи успехи"

Бразилският селекционер оставя колеблив състав, който приключва сезона на 3-то място с 10 загуби. Бенфика завършва на 27 точки от шампиона Порто, което е клубен антирекорд. Феновете окачествяват представянето като "провалът на века".

Привържениците на Лудогорец ще се надяват Пауло Аутуори да е забравил за последния си престой в Европа. Притеснителен е броят на официалните предупреждения и загубените дербита. Световноизвестен факт е, че у нас не се играе "чист" футбол и официалните предупреждения валят на всеки мач. Новият мениджър на "зелените" ще трябва да наблегне на дисциплината или рискува Лудогорец да е новият Бенфика...

Официално: Димитър Димитров напусна Лудогорец, новият треньор е Пауло Аутуори!