9-кратният шампион на Малта Хамрун Спартанс стои на пътя на Левски в 3-ия кръг на Лигата на конференциите. Мнозина набързо биха отписали островитяните като аматьорско отборче, още повече след елиминирането на ПАОК, но това би било грешка. Трябва да се отбележи, че това лято Хамрун за първи път в 9-те си евроучастия отстрани два съперника - арменския Алашкерт, който разби с 4:1 у дома, както и някога славния босненски Вележ Мостар с успехи с по 1:0. Левски може да има неприятности, ако подцени малтийците.

Прави впечатление, че те разчитат на чуждестранно трио в атака - бразилците Джони и Додо и конгоанецът Елвис Машике. В тима е и братът на Али Соу - Муса. Тимът има утвърден стартов състав. Всички титуляри са започнали и в 4-те международни срещи това лято, с изключение на хърватина Прша, който е играл от първата минута 3 пъти.

Хенри БОНЕЛО (33 г.),

вратар

186-сантиметровият страж е най-опитният в състава. Цялата му кариера е преминала в малтийското първенство, като е записал близо 300 шампионатни участия за Слиема Уондърърс, Хибърниънс, Валета и Биркиркара, преди да премине в Хамрун преди година. 4 пъти е шампион на страната. Има 21 мача в евротурнирите, сред които се откроява суха мрежа срещу Утрехт (0:0) през 2017-а. За националния на Малта е с 40 участия, като и в момента е титулярен страж.

Станимир Стоилов: Левски и Хамрун са на едно ниво, дано няма главозамайване след ПАОК

"Изиграхме достатъчно мачове под напрежение"

Хуан КОРБАЛАН (25 г.),

десен бек

Корбалан е натоварен и с по-офанзивни функции. Има 131 мача и 6 гола в малтийското първенство за Балзан, Гзира и от 2020-а за Хамрун. Още в първия си сезон при спартанците става шампион. Играл е 11 пъти в евротурнирите, като през 2019-а записва по 90 минути за Гзира при паметното отстраняване на Хайдук Сплит в Лига Европа. Малтийците спечелиха реванша в Хърватска с 3:1, за да се класират напред. За националния отбор Корбалан има 18 мача, но напоследък е предимно със статут на резерва.

Стив БОРГ (34 г.),

централен защитник

Бранителят е друг от най-опитните в състава и именно Борг носи капитанската лента. В края на миналата година той поисква от тогавашния му тим Гзира да разтрогне, за да подпише с Хамрун, и трансферът става факт в началото на 2022-а. Борг има 275 мача и 17 гола в шампионатите на Малта и Кипър, като е играл за Валета, Арис Лимасол, Гзира и Хамрун. През лятото на 2020 г. е избран за Футболист на годината на Малта. В евротурнирите е с 32 участия и 2 гола. Има и доста сериозен стаж в националния отбор - 65 срещи и 3 гола.

ЕМЕРСОН Марселина (31 г.),

Пореден рутиниран състезател в защитния вал. Бразилецът дори носи лентата в една от евросрещите това лято. Цялата кариера на Емерсон е преминала в Европа. През 2010/11 г. е част от Верона, тогава в Серия Ц. През 2013-а се мести в румънския Виторул Констанца, а от 2014-а е неизменно в Малта - играе за Флориана на 3 пъти, Биркиркара, Тарксиен и Хамрун от 2020-а насам. През миналия сезон пропусна само един шампионатен двубой. Има 11 участия в евротурнирите. През лятото на 2015-а играе цял мач при паметната победа на Биркиркара с 1:0 над Уест Хем (гол на нисичкия майстор Фабрицио Миколи). Първият двубой е завършил 1:0 за англичаните и така на реванша се стига до продължения и дузпи, които лондончани все пак печелят.

Огньен БЬЕЛИЧИЧ (25 г.),

Един от тримата балканци в състава. Бьеличич е привлечен това лято от Раднички Ниш, за който играе през последните 2 сезона и половина и записва 55 мача в сръбския елит. Преди това е част от втородивизионните Синджелич Белград и Инджия. Това лято направи дебют в евротурнирите, като е неизменен титуляр в защитата на Хамрун. Може да играе в средата на терена и като дефанзивен халф.

Райън КАМЕНЗУЛИ (27 г.),

ляв бек

Подобно на десния бек Корбалан, така и Камензули действа по левия фланг, често с по-офанзивни функции. Бранителят е част от Биркиркара от 2001-а до 2019-а, първо като юноша, а след това и като основна фигура в титулярния състав. През 2016/17 е преотстъпен във Флориана, а в началото на 2018-а правата му са спрени за 1 година заради уреждане на мачове. След като е възстановен, той е продаден на Флориана. От това лято вече е част от Хамрун. Има 235 мача и 30 гола в малтийския елит. В евротурнирите е с 21 участия и 1 гол срещу унгарския Диошдьор. През 2015-а е съотборник с Емерсон в Биркиркара и играе по 90 минути в двата сблъсъка с Уест Хем. За националния тим на Малта Камензули има 27 участия.

Матю ГЮЛАМИЕ (24 г.),

халф

Още един местен кадър. Почти цялата кариера на Гюламие е преминала в малтийското първенство, където има 133 мача и 7 гола за Сейнт Андрюс, Биркиркара и Хамрун. През тази пролет играе под наем от Хамрун в третодивизионния италиански Сиена, като записва 12 мача, но само в 6 е титуляр. В евротурнирите има 9 участия за Биркиркара и настоящия си тим. Стартира и в 4-те двубоя на Хамрун в ЛК това лято.

Роко ПРША (26 г.),

халф

Хърватинът е обичайният партньор на Гюламие в средата на терена. Прша е в Хамрун от това лято, след като през предишните 2 сезона записва 51 мача и 5 гола в словенския елит за Алуминий. Преди това е играл за хърватските Сегеста, Рудеш и Интер Запрешич, както и за Фужинар, също в Словения. В шампионатни двубои има точно 100 участия и 14 попадения. Това лято започна и в 4-те евросрещи на Хамрун, като се разписа при 4:1 над Алашкерт. Като юноша е бил част от Динамо Загреб.

ДЖОНИ (24 г.),

нападател

Първият от чуждестранното трио в атака, бразилецът Джони действа в дясната зона. Привлечен е през това лято, след като преди това играе в родината си за Мурики, Корурипе, Сентрал и Крузейро Арапирака. Има 6 участия в Серия Д, както и близо 30 срещи в щатските първенства. Бързо успя да се наложи и адаптира добре в Хамрун, като е водещ реализатор в евротурнирите с 2-та си гола - срещу Алашкерт (4:1) и срещу Вележ в Малта (1:0).

ДОДО (31 г.),

нападател

Нападателят от Кабо Верде стартира своя 4-ти сезон в Хамрун. По време на шампионския 2020/21 г. той отбелязва 13 гола в 21 шампионатни срещи, като на няколко пъти е избран за Играч на месеца. В другите си 2 кампании обаче има само по 4 попадения или общо 21 в първенството. Преди да премине в Малта, Додо играе за тима от родината си Батуке, както и за нискоразредните италиански Просида и Афро Наполи. Това лято е неизменен титуляр в евротурнирите, като се разписва при разгрома над Алашкерт. Има повиквателни за Кабо Верде, но досега не е дебютирал. Обикновено Додо действа в лявата зона на атаката или като плеймейкър.

Елвис МАШИКЕ (28 г.),

нападател

186-сантиметровият конгоанец е друго лятно попълнение на Хамрун, като визитката му включва някои именити тимове в Чехия и Словакия. Централният нападател стартира кариерата си в нискоразредни отбори като Слован Галанта, Баник Ружина и Клиник Серед, преди да получи шанс в словашкия елит в Злате Моравце през 2014/15 г. Добрите му изяви водят до трансфер в Чешке Будейовице. След това подписва и със Слован Либерец, за който има общо 18 мача и 1 гол в елита. Играл е още във Виктория Жижков, Славой Вишеград, Сеница и за последно в Жилина. Машике има 4 двубоя в евротурнирите, като всичките са за Хамрун това лято. Все още обаче не е открил головата си сметка.

ЕДЕР (32 г.),

халф

Бразилецът започва като титуляр в първия евромач на Хамрун това лято срещу Алашкерт (0:1), но впоследствие взима участие в другите 3 като резерва. Едер има доста опит, като е юноша на Интернасионал, откъде е преотстъпен в японската втора дивизия във ФК Йокохама. От 2009 до 2011 г. записва 36 двубоя и 2 гола за този отбор. Впоследствие играе за редица други бразилски тимове. Най-високото ниво, до което стига, е Серия Б - 2 срещи за Лувердензе, но изявите му са предимно в 3-та и 4-та дивизия. Това лято е привлечен от Хамрун след 2 сезона във втородивизионния малтийски Надур Йънгстърс. Висок е 171 см.

Муса Бала СОУ (25 г.),

нападател

Гамбиецът е брат на бившия нападател на ЦСКА Али Соу, но има доста по-скромна кариера. Изявява се като ляво крило и също е ново попълнение в Хамрун. Има солиден опит по италианските терени, макар и основно в аматьорските групи. Дебюта си прави за Парма в 4-та дивизия през 2015/16 г. (3 мача). Носи екипите също на Вибонезе, Гела, Турис, Монтероси, Атлетико Терме Фиуджи и Рома Сити, като за тях записва близо 150 мача и 40 гола. Дотук през лятото е взел участие в 2 от срещите на Хамрун.

Игор НЕДЕЛКОВИЧ (30 г.),

нападател

Сръбският нападател е друго лятно попълнение. Преди години той има наглед обещаваща кариера, като в периода 2015-2017 г. записва 63 мача и 24 гола в македонския елит за Силекс Кратово. Впоследствие играе в Хонконг, Албания и отново Северна Македония, но така и не повтаря успеха си. От 2019 до 2022 г. е част от Айнслем - малтийски тим от остров Гозо, на който преди години игра и Стойко Сакалиев. Сърбинът вкарва 33 гола, което провокира интереса от страна на Хамрун и е привлечен. Играл е и в 4-те евросрещи това лято, но във всички като резерва. Има също опит в сръбския елит за Чукарички. На международната сцена записва 180 минути за Силекс през 2016-а, но тимът е отстранен от Вадуц.