Стефан Аладжов остава в историята на Левски като футболистът с най-много изиграни мачове за клуба в елита. В "А" група, сега ефбет лига, той е записал 368 мача със синия екип. По пет пъти е печелил шампионската титла и Купата на България с Левски. През 1970 година е избран за Футболист №1 на България, а през същата година играе и в един мач на финалите на световното първенство в Мексико срещу Перу. Участва също и във всички срещи на националния отбор в квалификациите за следващото световно първенство в Германия, като на финалите попада в разширения състав на държавния ни тим.

В интервю за Nostrabet Стефан Аладжов говори за тежкото настояще на любимия си Левски и за вечното дерби с ЦСКА. По време на разговора ни Аладжов разкри и две новини. Едната е свързана с фалшив голмайстор по време на историческа победа на Левски над ЦСКА, а втората - с подготвяне на автобиографична книга за футболната кариера на бившия ляв бек.

Г-н Аладжов, тежка есен за Левски. Как приемате загубите, последните две, от които поредни?

Неприятно е, че са налага една тенденция, непонятна за Левски - който ни хване, да ни бие. Това не помня да се е случвало. Бият ни дори и в нашия дом. Там, където отборите идваха да паднат с по-малко.

Намеквате за домакинските мачове на "Герена" в края на 60-те и през 70-те години, когато Вие играхте?

Да. Понеже съм бил част от онзи Левски и затова сега не мога да се примиря, че губим, особено на "Герена". Аз като играех, у дома имахме само победи. Загубите ни бяха единствено в Европа - от Реал Мадрид и Дожа Уйпещ. Но в "А" група не се излагахме пред нашите привърженици. Биехме редовно, за 10 години имахме само два равни у дома - срещу Берое и Спартак Плевен. Спомням си, че след равенството със заралии публиката ни от яд обърна колата на нашия треньор Христо Младенов, Бог да го прости.

Защо Левски пада толкова много сега?

Не трябва да се оправдаваме с липсата на пари, която е попречила за по-стойностна селекция. Който е дошъл в Левски, трябва да носи с чест тази фланелка. На който му е "тежка", няма място в нашия клуб. Мисля, че причините са комплексни. Вероятно не сме намерили правилните играчи през лятото, после дойдоха и тежките контузии на близнаците Цоневи, които щяха да свършат работа в този деликатен момент, имаше и напрежение около треньора и се стигна до неговата смяна.

Левски ще се включи в благотворителната инициатива след мача с ЦСКА

"Сините" са били готови да подкрепат кампанията "Заедно на терена" още днес срещу Царско село

Новият треньор може ли да извади Левски от пропастта?

Рано е да даваме оценки след три мача. Зарадвах се, че бихме силния Локомотив, а после записахме две загуби поред. И започвам да се чудя, ние ли играхме силно срещу Локомотив или те играха слабо. Явно ни липсва и постоянство, абе не са наред нещата.

Критики, справедливи критики, но виждате ли поне нещо положително в Левски?

Положителните неща са две, но не от спортно-технически аспект, за съжаление. Първото е вярната ни и прекрасна публика. Феновете ни отделят от залъка си, за да издържат Левски през последните месеци. Огромни комплименти за тях. Второто хубаво нещо е, че имаме нов спонсор, а доколкото съм информиран ще има и други. Дано влязат свежи пари в клуба в близко време.

Другата седмица е Вечното дерби. Вие играете за Левски при историческото 7:2 над ЦСКА на 17 ноември 1968 година. Какво си спомняте от този мач?

Те откриха резултата още във втората минута, но незнайно защо попадението бе записано на Петър Жеков. В тази ситуация аз изчистих топката, но тя се отклони от крака на Иван Вуцов, лека му пръст, мина под тялото на вратаря ни Каменски и спря в мрежата. Това си беше класически автогол на Вуцов, но го писаха на Жеков, който изобщо не игра с топката. Тогава бяха тръгнали да правят Жеков голмайстор на "А" група, същия сезон той стана и голмайстор №1 на Европа и спечели Златната обувка. В края на първото полувреме вече водехме с 4:1 и си бяхме оплели кошницата. След мача разбрахме, че при 3:1 в 43-тата минута генерал Бояджиев тръгнал към съблекалнята на ЦСКА и не разбрал, че в 45-ата минута Богданов е вкарал четвърти гол за нас. Генералът изчакал футболистите на ЦСКА да дойдат и им казал: "Спокойно, момчета. Само 3:1 е. Ще ги обърнем след почивката." Тогава един от футболистите го поправил: "Другарю генерал, 4:1 стана в края на полувремето." И генералът излязъл веднага гузен от съблекалнята, без да обели дума. Помня, че преди това дерби и други такива, Сашо Костов, Бог да го прости, обичаше да дразни цесекарите. Като тръгвахме към терена, той им казваше: "Бели сте като чаршафи. Вече сте паднали."

Кои други дербита с ЦСКА изплуват в съзнанието Ви?

През 1970-а ги бихме с 5:2, след като Никола Котков, лека му пръст, им вкара четири гола още през първото полувреме. Двубоят се ръководи от чужденец, тъй като ЦСКА искаха международен съдия, нищо че у нас им свиреха, както те искаха. Федерацията назначи румънец, той свири 50 на 50 и... другото са цифри. През есента на 1976-а ги обърнахме с 3:2, след като губехме с 0:2 до 56-ата минута. Началото на обрата даде Кирил Миланов, после Павката Панов изравни. Бог да ги прости и двамата. В последната минута Ангел Рангелов направи дузпа срещу Миланов и Войн Войнов бе точен от бялата точка за 3:2. През есента на 1977-а спечелихме с 4:1. Спомням си, че Иван Вуцов нещо си бе развалил отношенията с Павел Панов и Краси Борисов, и ги остави на пейката. Аз пък не играх заради контузия. В 58-ата минута на таблото вече светеше 4:0. Данчо Йорданов-Пиката се разписа два пъти, точни бяха също дошлият от Плевен Пламен Николов и Ангел Станков

Сега обаче цесакарите се надъхват да подобрят рекордната си победа над Левски от 5:0?

Разбрах и аз за подобни закани от шефа на фенклуб "Левски" в Ботевград. Нормално е ЦСКА да се стреми към голяма победа, предвид състоянието на двата отбора. Друг е въпросът дали Левски ще позволи това да се случи.

Как трябва да играе Левски, за да не се провали?

След като им отстъпваме спортно-технически, играчите ни трябва да надскочат себе си. Да оставят сърцата и душите си на терена.

Бихте ли дали прогноза за краен резултат във Вечното дерби?

Съжалявам, че трябва да го кажа, но точката ще е успех за Левски. Ще ида на църква преди мача, ще запаля свещ и се помоля Господ да ни погледне.

Г-н Аладжов, като бивш национал, кажете кога ще се оправи нашият национален тим?

Когато Левски се оправи, ще се оправи и националният отбор. Това в рамките на шегата. Ако трябва да съм сериозен, добър държавен тим ще имаме, когато нашите по-добри млади футболисти излизат по-рано в чужбина и играят в добри отбори. Но да играят, не да са резерви. Ние имаме талантливи играчи, но у нас не могат да се развиват, защото първенството ни е слабо. Затова ще е добре, ако най-перспективните, излизат още на 19, 20 години зад граница. За мен националният отбор винаги е бил радост и болка. Имал съм много хубави моменти с него като футболист, но и много разочарования. И тъй като много неща не се написаха през годините, смятам да ги разкрия в една книга, за да разберат хората прикрити истини.