В неделя Хебър приема Левски в елита за първи път след 22 години. Стадион "Георги Бенковски" ще бъде пълен, а местните със сигурност ще искат да изпитат емоциите, изживени от по-старите поколения, след победа над "сините". За тях разказва любопитен материал на колегата Янаки Димитров от "Тема Спорт". Ето как продължава той:

Всъщност, пазарджиклии могат да се похвалят с положителен баланс срещу именития съперник у дома, па макар и базиран на по-добрата голова разлика - 3:2, при разменени по една победа и едно равенство.

Уелтън без шампионатен гол за Левски от 168 дни!

Голова суша мъчи бразилската звезда на "сините"

Съперничеството между отборите в елита започва през сезон 1989/90. Тогава сините са в период на смяна на поколенията. На 25 октомври 1989-а те приемат Хебър, който за първи път в историята си игра при майсторите. Левски има сериозен превес, но отличен мач прави вратарят на гостите Васко Василев, който спасява множество удари. В 72-ата минута Петър Михтарски извежда домакините напред. Само 7 по-късно Георги Гаджев - баща на бившия капитан на сините Владимир Гаджев, а три минути по-късно Кирил Василев бележи втори гол за Хебър, който стига до сензационен успех.

На 28 април 1990-а стадион "Георги Бенковски" се пръска по шефовете доста преди началния съдийски сигнал, изпълнен от 20 хиляди зрители - това е вторият най-посетен мач в историята на пазарджиклии след домакинството на ЦСКА същия сезон, на който се стичат 22 000. Сините пристигат в лошо състояние, не са спечелили нито едно от предишните си 6 излизания от столицата - 5 равенства и поражение от Пирин в Благоевград. Хебър се бори със зъби и нокти да не изпадне. Окуражени от публиката пазарджиклии диктуват събитията на терена, а над всички е звездата Кирил Василев, който по това време е популярен и с деликатния си прякор. Той бележи по един гол в двете полувремена в мрежата на Здравко Здравков - 2:0 и нов незабравим ден. Така Хебър записва дубъл над Левски, но в крайна сметка изпадат, но тези двубои си остават едни от най-значимите в историята на клуба. Сезонът на сините пък е кошмарен - финишират четвърти в първенството и не се класират за евротурнирите.

Хебър - Левски 0:2 (Развой на срещата по минути)

Вижте подробности

През сезон 1991/92 Хебър се завръща в елита, като отново се мъчи да спаси кожата. Левски пък постепенно оставя трудния период зад гърба си и показва апетити към титлата. Сините живват след идването на Динко Дерменджиев начело на отбора. Чико обаче иска много пари от президента Томас Лафчис, който не му ги дава, и си заминава. За да не стои без работа през пролетта на 1992 година отива да помага Хебър, а начело на столичани застава Иван Вутов. В състава им са сегашният собственик Наско Сираков и треньорът Станимир Стоилов. На 28 март 16 хиляди се стичат на стадиона, въпреки дъждовното време. Теренът е разкалян, мачът е изпълнен с единоборства. В 6-ата минута пазарджиклии получават свободен удар вляво от наказателното поле на Левски. Пашев центрира на задната греда, където непокрит е оставен Стоил Петров, който с глава вкарва - 1:0. Това е и дебютен гол на защитника в елита. След половин час игра гостите успяват да установят надмощие. Мъри Стоилов стреля мощно от фаул с левия крак, но топката се отбива от гредата. Пазарджиклии пък искат дузпа за интервенция на Хубчев в пеналта, но не получават такава. До почивката Сираков не успява от чиста позиция да засече добро центриране на Илиан Илиев.

През второто полувреме Левски се хвърля в атаки. В един епизод Ковачев връща неособено добра топка към вратаря, Сираков стига пръв до нея и е фаулиран от стража Донев, но дузпа не е отсъдена. След това шут на централния нападател е спасен. Той е доста нервен и в един момент дори тръгва да си излиза от игрището, но е спрян от щаба на сините. В 78-ата минута домакините не успяват да изчистят добре центриране от корнер, Георги Димитров овладява, финтира съперник в пеналта и с мощен удар праща топката в близкия ъгъл под гредата - 1:1. До края обаче Левски не стига нов гол и губи важна точка в битката за титлата, която в крайна сметка е за ЦСКА. Треньорът на сините Иван Вутов заявява: "Смятам, че на този терен и при тези условия, направихме каквото трябва, за да стигнем до успеха. Не искам да виня момчетата, за лесния гол във вратата ни. Но той предопредели случващото. Успяхме да изравним, но не и да спечелим. Колегата Динко Дерменджиев каза, че са могли и да победят, но искам да го апострофирам - това щеше да е прекалено голям късмет и щастие за тях". И този мач на "Георги Бенковски" не носи радост на Левски, но в края на сезона именно на него е спечелена купата на България след 5:0 над благоевградския Пирин.

Вили Вуцов: Има нещо гнило в Левски, богат просяк има ли?!

"Публиката не може да бъде основното перо, с което Левски да се издържа и да гради силен отбор"

Последният мач между съперниците в Пазарджик е от 31 март 2001 година. С Люпко Петрович начело "сините" маршируват към златните медали в шампионата. Визитата на Хебър първо е смятана за протоколна, но не се оказва никак лесна. Те печелят едва с 1:0, като голът е на Миодраг Пантелич през втората част. В състава отново е Станимир Стоилов.