През последните години през Левски преминаха редица чуждестранни футболисти. Имената на повече от половината едва ли вече говорят нещо на феновете на "сините". ТОПСПОРТ вече Ви запозна с повечето от "издънките" в трансферната политика, както и тези, които на "Герена" изпуснаха с лека ръка.
Разбира се, имаше и такива, които оставиха своята следа. Левски успя да ги развие до някаква степен и да ги продаде за добри суми. В настоящия състав на тима има поне трима легионери, които определено ще генерират така нужните приходи в касата на клуба, ако ръководството съумее да не ги изпусне без трансферна сума, както стори с Габриел Обертан. Визираните от нас футболисти са Холмар Ейолфсон, Найджъл Робърта и Стайн Спиерингс.
Бразилецът Жоазиньо бе привлечен в Левски в началото на 2008 година. Тогава подписа петгодишен договор със "сините". Година по-късно стана шампион и спечели Суперкупата на страната - последните трофеи във витрината на софийския гранд. Жо бе сред основните футболисти в отбора до зимата на 2011 година. Бързо се превърна и в любимец на феновете. Бе продаден на руския Краснодар за 1 млн. евро. Южноамериканецът бързо показа класата си и в местната Примиер лига, където играе и към момента. Напусна "биковете" през 2018 година, за да се премести в Динамо (Москва).
Източник: levski.bg
Гара Дембеле игра едва една година в Левски, но остави следа, до която само Станислав Костов за момента успя да се доближи. Малиецът дойде от Локомотив (Пловдив) през лятото на 2010 година. За един сезон в елита заби впечатляващите 26 гола в 24 мача. Логично, интересът към него бе огромен. В крайна сметка Левски го продаде на германския Фрайбург след края на сезона за 2,2 млн. евро. За съжаление, след този трансфер кариерата на Гара тръгна стремглаво надолу. Нападателят не успя да се наложи в Бундеслигата. Бе даван под наем в китайския Ухан Зал. През 2014 година пробва късмета си и в Дубай, но и там не пожъна успехи. За последно бе част от нискоразреден клуб в Швейцария.
Гари Родригес е друг легионер, изкарал едва една, запомняща се година на "Герена". Националът на Кабо Верде бе привлечен през зимата на 2013 година от нидерландския АДО Ден Хааг за 300 хил. евро. Бързо се превърна в ключов футболист. Притежаваше страхотна скорост, отлична техника и бе трудно уловим за противниковата защита. Взе участие в злополучния мач със Славия през май, в който "сините" изпуснаха титлата. През първата половина на следващата кампания вкара 11 гола в първенството, което се оказа достатъчно, за да убеди испанския Елче да брои 600 хил. евро за правата му.
Източник: LAP.bg
Родригес изкара година и половина в Ла Лига, след което премина в гръцкия ПАОК. През зимата на 2017 година турският гранд Галатасарай брои 3,5 млн. евро за крилото. Офанзивният футболист изкара две години в тима, преди да бъде продаден за над 9 млн. евро на Ал Итихад от Саудитска Арабия. Гари не успя да се адаптира към футбола в страната и през това лято премина под наем във Фенербахче, където е основен футболист.
Източник: Twitter
През зимата на 2016 година Левски купи от Черно море за скромна сума халфа Мехди Бурабия. Началото на престоя на мароканеца на "Герена" бе противоречиво, въпреки че си личеше класата, която той притежава. Мехди не бе сред любимците на тогавашия треньор Люпко Петрович и рядко получаваше шансове за изява. Идването на Николай Митов се оказа ползотворно за полузащитника, който се превърна в най-добрия футболист на тима. Бурабия изпъкваше във всеки мач. Халфът успя да впечати скаутите на доста чуждестранни клубове.
Източник: Официален сайт на Левски
Така се стигна до негов трансфер в турския Коняспор през лятото на 2017 година. Мехди продължи да прогресира и в "Орлите от Анадола". Стигна до националния отбор на Мароко. Година по-късно бе трансфериран в италианския Сасуоло. През изминалата кампания бе твърд титуляр за "неровердите". Контузия през този сезон му попречи да играе редовно. В седмиците преди прекъсването на сезона заради пандемията от коронавирус постепенно започна да връща позициите си в състава на Роберто де Дзерби.
Нападателят Жуниор Мапуку също не се задържа дълго на "Герена". Конгоанецът дойде в Левски със свободен трансфер през лятото на 2018 година от Берое. Тръгна си шест месеца по-късно. Бе продаден за 1 млн. лева на Шъдзяджуанг. За "сините" вкара 6 гола в 12 мача в първенството. Получи контузия още преди да дебютира за китайския клуб, а в момента се опитва да рестартира кариерата си. След престоя в Азия имаше такъв в румънския Дунареа (Калъраш), който се оказа неуспешен. В момента е в шампиона на Ирак Ал Шорта. Наскоро призна в интервю пред ТОПСПОРТ, че към него има интерес от Катар и Дубай, но би се завърнал и в Левски.
През миналото лято Левски продаде Давиде Мариани в дубайския Шабаб Ал Ахли. "Сините" получиха 1,4 млн. евро за швейцареца, който дойде на "Герена" година по-рано със свободен трансфер от Лугано. Плеймейкърът се утвърди в състава, вкарвайки 11 гола през първия си сезон при "сините".
Източник: LAP.bg
За близо два месеца при Петър Хубчев буквално се прероди. Превърна се в истински лидер на тима. За съжелание, едва за няколко мача. След 6 гола от началото на този сезон в 6 мача, се стигна и до продажбата му. Давиде бе категоричен пред ТОПСПОРТ, че ако бе останал в Левски, щеше да забие поне 20 попадения под ръководството на Хубчев.
champions_league
на 06.04.2020 в 16:29:15 #2Чак пък напълниха касата... Пълнят касата Динамо Загреб и тем подобни ... Левски с 600 хол евро.... за къде по-напред. Единствения приличен трансфер в България от 30 години насам е на Кафу в Бордо и ...до някъде на Кайсара в Шалке. Всичко останало е жълти стотинки за европейския футболен стандарт.
Cantona7
на 06.04.2020 в 14:15:51 #1Началото на престоя на мароканеца на "Герена" бе противоречиво, въпреки че си лЕчеше класата,... ——————————————————————————————————————————————————————— Нещо друго да “лече” ?