Неубедителният старт на футболната пролет за Левски не е новина, която ще изненада интересуващите се от изявите на "синия" тим. Ако се вгледаме по-детайлно в статистиката ще открием, че за столичния гранд вече е патент да се дъни при подновяването на шампионата.

Дерменджиев: Чака ни много работа, за да достигнем нивото, което искам

"Радвам се, че ръководството ми вярва"

Говорим за равенства или загуби, които по всякакъв начин объркват плановете на всички в клуба и без време го вадят от битката за каквито и да е по-значими мигове в родното първенство.

Димитър Иванков хванал Момчил Цветанов за гушата на почивката на Левски - Локо (Пд)

Иванков хванал Момчил Цветанов за гушата на почивката на Левски - Локо (Пд)

Бившият вратар не сдържал нервите си

Макар и да се смениха редица треньори, с различни методики на работа, на "Герена" сякаш никога не са готови за старта на пролетния полусезон. Получават здрав шамар, от който и да е съперник, а след това гонят дивото в един шампионат, диктуван по всички възможни правила от Лудогорец.

И ако трябва да говорим за прокоба, може би точно тук е истинската драма на "сините". За последните шест години, тимът е стъпвал накриво в четири от случаите. А това е много! По-страшното обаче е, че поука от обичайно повтарящите се грешки така и не се взима.

Давиде Мариани е убеден, че положителните резултати за Левски ще бъдат факт

"Обертан го няма, но аз съм щастлив с играчите, които са в клуба"

Нека си припомним за всички трудни стартове на Левски през пролетта:

17.02.2019 година: ЛЕВСКИ - ЛОКОМОТИВ (ПД) 1:1

Тъй като мачът е съвсем пресен, няма да му обръщаме голямо внимание. Гостите поведоха в края на първата част след гол на Анте Аралица, а "сините" се върнаха в битката 20 минути преди последния съдийски сигнал чрез Давиде Мариани. Макар и да удариха гредата, и в актива си да имаха отменен гол на Валери Божинов, селекцията на Георги Дерменджиев не успя да зарадва около 9000 привърженици на "Герена".

18.02.2017 година: ПИРИН - ЛЕВСКИ 1:0

В края на 2016 година на "Георги Аспарухов" има сериозен скандал между Люпко Петрович и спортния-директор Станислав Ангелов, който довежда до изненадващата оставка на сръбския специалист. Доверие за поста старши-треньор получава клубната легенда Елин Топузаков. Топчо има възможността да проведе зимната подготовка на тима, като дори е амбициран да наложи нова схема на игра 3-5-2. Опитът му обаче се оказва грандиозен провал и столичани губят още първия си двубой за новата година. Тогава те падат с 0:1 при гостуването си на Пирин. Единственото попадение бележи Аймен Суда в 65-ата минута, а асистенцията е дело на сегашния голмайстор на левскарите Слави Костов, който прави за смях Симон Сандберг и Веселин Минев. Този двубой ще бъде запомнен и с официалния дебют на новите попълнения Давид Яблонски и Амаду Сукуна. Бабатунде Адениджи пък прави емблематичен пропуск в началото на втората част.

Оттук насетне сезонът продължава ужасно за "сините", като Топузаков е уволнен, а на негово място идва Ники Митов. Джобният специалист докарва тима до баражи за участие в Лига Европа спечелен след драматични дузпи срещу Верея.

21.02.2016 година ЛУДОГОРЕЦ - ЛЕВСКИ 2:1

Това е драматичният сезон, през който Стойчо Стоилов вади Литекс по време на мача с Левски, с което поставя началото и на едни драматични трансформации и събития в българския футбол. Та в този период, ако не броим служебната победа над "оранжевите", столичани са в поредица от двама мача без победа, която продължава и с подновяването на футболната пролет. Тогава на левскарите им предстои гостуване на Лудогорец, което очаквано е загубено с 1:2. Селекцията на Стойчо Стоев тръгва ужасно в мача, като инкасира попадение още в 4-ата минута, когато Вандерсон е оставен да навлезе в наказателното поле и матира Йоргачевич с диагонален изстрел. В началото на втората част резултатът е удвоен, след като Марселиньо бележи с изпълнение на фаул и рикошет в изградената от вражеския страж стена. До края Левски връща един гол чрез Порхазка в 81-ата, но за повече отборът няма необходимото време и класа. Последното пък се потвърждава от тогавашното присъствие в клуба на играчи като: Франсис Нар и Джъстин Менголо "Куршума".

В края на сезона Левски завършва на второ място в шампионата, на 14 точки зад убедителния първенец Лудогорец. Треньорът Стойчо Стоев пък напуска "сините" на 15 май, водейки отбора за последно при победата над Пирин с 1:0.

22.02.2014 година: ЛЕВСКИ - СЛАВИЯ 2:2

През зимата на 2014 година Левски отново поема по "нов" път. Малко по-рано за спортен-директор на клуба е назначен Христо Йовов. Бижутера заменя на поста Наско Сираков, тръгнал си след драмите със Славиша Йоканович и събличането на Ивайло Петев. Малко преди подновяването на шампионата, Йовов дава пресконференция, на която гръмко обявява: "За мен успех ще бъдат 20 победи. Това ще бъде целта на Левски. Мястото, което ще постигнем е нещо друго - спечелване на Купата и по-предно класиране в първенството".

Селекцията също е сериозна, като перлата в короната е... Валери Божинов, пристигащ със свободен трансфер. Заедно с него идват още Антон Огнянов, Аймен Белаид, Павел Чмовш, Пламен Крумов, Рафаел Бастос, Рикардо Нунеш и Кристовао Рамос.

Този "нов" Левски обаче тръгва с фаулстарт срещу Славия - 2:2 на "Герена". 10 минути преди последния съдийски сигнал "сините" се спасяват от загуба, след като от фаул бележи Пламен Крумов. Оттам насетне нещата тръгват тежко за тима, който инкасира три поредни загуби. Христо Йовов е уволнен, а в крайна сметка софиянци остават на срамното за себе си пето място в класирането.

26.02.2011 година ЛЕВСКИ - ЦСКА 1:3

Връщаме се малко по-назад в годините, но тази пролетна несполука има сериозен ефект върху борбата на тима за титла през сезон 2010/2011. Тогава "сините" са водени от тандема Ясен Петров/ Георги Иванов, като имат доста силен отбор, в който личат имената на Гара Дембеле, Жоазиньо, Сержиньо Грийн, Дарко Тасевски и т.н. Столичани водят люта битка с Литекс за първото място, но още в първия си мач за пролетта вековниците падат с 1:3 от вечния враг ЦСКА. Поражението е още по-неприятно, тъй като дербито се играе на "Герена". Макар и след това тимът да постига невъзможните за днешното си ниво 13 победи и 1 равенство, той не става шампион. Титлата отива в ръцете на Литекс, който се възползва максимално от точно тази издънка на Левски в края на месец февруари.

НЕСПОЛУКИТЕ ДЪЛГО ВРЕМЕ ПРЕСЛЕДВАХА КЛУБА И НА СТАРТ В ШАМПИОНАТА

Ако трябва да бъдем максимално обективни, Левски има сериозни проблеми изцяло със започването на нова кампания. Каръкът беше счупен едва през този шампионат в Първа лига, когато късният гол на Илия Димитров донесе важния успех срещу Ботев (Пд). Преди това обаче ситуацията беше повече от плачевна. "Сините" бяха в поредица от пет откриващи двубоя, в които не познаваха вкуса на победата. Ето кои са те:

Достъпни цени на билетите за Витоша - Левски

Мачът ще се играе на Националния стадион "Васил Левски"

23.07.2017 Локомотив (Пд) - Левски 0:0

31.07.2016 Левски - Монтана 0:0

18.07.2015 Ботев - Левски 1:1

19.07.2014 Левски - Локомотив (Пд) 1:1

21.07.2013 Ботев - Левски 2:1

Статистиката е красноречива, всеки слаб старт на Левски, било то през лятото или пролетта, води клуба до последващи неприятни мигове в шампионата. Оттук насетне топката е в полето на новия старши-треньор Георги Дерменджиев и неговия екип. Опитният специалист сериозно ще трябва да се потруди за дългосрочното си място в тима, тъй като макар и с ново ръководство и клубна политика, правилото на "Герена" гласи - "Не постигаш ли резултати - си тръгваш".

Росен Кирилов: В Левски тегне голямо напрежение, няма да ни подценят

"Трябва да играем на предела на възможностите си"