Шумът около отказа на "синия" юноша на Левски Атанас Курдов да подпише първи професионален договор с Левски насочи вниманието върху един пренебрегван до момента проблем. Стана ясно, че на 18-годишния младеж са му предлагали да се обвърже с контракт, осигуряващ му 250 лв месечна заплата. Сега след като е възможно Тотнъм официално да поиска да привлече Наско сигурно ще му обещаят и повечко... Но въпросът е принципен - имат ли "сините" юноши стимул да се обвързват с контракт с Левски? 

Заплатите за първи професионален договор на юноша на Левски варират от 250 до 400 лв, според запознати. Едно месечно възнаграждение между 125 и 200 евро нормално ли е при положение, че предлагаш договор на смятаните за най-перспективни млади играчи на клуба? Та тази сума е равна на средната работна заплата в София... Която все пак е и столица на държава от ЕС.

Известно, че в цял свят футболистите - справедливо или не - взимат от няколко пъти, през десетки до стотици пъти повече от средните възнаграждения. Разбира се, България не може да се мери с богатите страни и първенства, а и най-много пари взимат считаните за най-големи звезди. При всички случаи обаче един млад професионален футболист в Левски изглежда нелогично да бъде очарован от това да взима малко повече от един нощен пазач.

При положение, че клубът се опитва да задържи най-перспективните си юноши е нормално и да им предложи и по-добри финансови условия. Примерно 500 евро изглежда прилично. А след като Тотнъм може да те хареса - това само по себе си трябва да говори, че има хляб в един такъв млад играч и е резонно той да има своите разумни претенции.

Извън финансовата страна обвързването с първи професионален договор поражда и още естествени въпроси у тези, които са поставени пред избора да подпишат или не?

Първият е: "Каква е перспективата ми като играч на Левски?" В последните години в мъжкия състав на "сините" реално се дава шанс на юноши на клуба. Но достатъчен ли е той? Мнозина смятат, че все още не е.   

Въпреки това само напоследък с Левски професионални контракти подписаха Стефан Станчев, Иво Михайлов, Георги Чакъров, Иван Цачев, Лъчезар Манчев от набор 89 и Виктор Генев, от набор 88. Тези момчета явно се надяват да последват Живко Миланов, Домовчийски, Митрев, Николай Димитров, Огнянов, Балтанов.

Не е сигурно обаче дали ще имат съдбата да са в първия отбор на Левски (макар Огнянов и Балтанов да чакат все още своя час) или пък ще се превърнат в поредните пратеници на "синята" колония в различни провинциални отбори. Ако от другия сезон БФС разреши наличието на дублиращ състав на "сините" в "Б" група, това може да е за добро, но също не дава големи гаранции за кариера.

Така че всеки млад играч сам си преценява рисковете. Факт е обаче, че школата на Левски предлага най-добрите условия в момента в България за развитие на талантливи деца и юноши, тя е най-реномираната марка от край време у нас, и е факт, че деца от цялата страна се стичат към нея. На това да бъдеш в Левски със сигурност се гледа като на чест от хиляди млади футболисти. На пръв поглед един професионален договор със "сините" сбъдва една мечта.

Защото наистина налагане в първия отбор на Левски е отлична възможност за професионална изява, която би трябвало да е след това и добър трамплин за продължаването на кариерата в чужбина. Но договорът изобщо не гарантира това. Защото той може да се окаже и пречка пред свободното развитие на кариерата - ако клубът не е съгласен с изгодна за играча оферта от чужбина или пък ако при невъзможност да се наложи даден футболист в първия отбор на "сините" му бъде отказано сам да решава съдбата си.