Шумът около отказа на "синия" юноша на Левски Атанас Курдов да подпише първи професионален договор с Левски насочи вниманието върху един пренебрегван до момента проблем. Стана ясно, че на 18-годишния младеж са му предлагали да се обвърже с контракт, осигуряващ му 250 лв месечна заплата. Сега след като е възможно Тотнъм официално да поиска да привлече Наско сигурно ще му обещаят и повечко... Но въпросът е принципен - имат ли "сините" юноши стимул да се обвързват с контракт с Левски?
Заплатите за първи професионален договор на юноша на Левски варират от 250 до 400 лв, според запознати. Едно месечно възнаграждение между 125 и 200 евро нормално ли е при положение, че предлагаш договор на смятаните за най-перспективни млади играчи на клуба? Та тази сума е равна на средната работна заплата в София... Която все пак е и столица на държава от ЕС.
Известно, че в цял свят футболистите - справедливо или не - взимат от няколко пъти, през десетки до стотици пъти повече от средните възнаграждения. Разбира се, България не може да се мери с богатите страни и първенства, а и най-много пари взимат считаните за най-големи звезди. При всички случаи обаче един млад професионален футболист в Левски изглежда нелогично да бъде очарован от това да взима малко повече от един нощен пазач.
При положение, че клубът се опитва да задържи най-перспективните си юноши е нормално и да им предложи и по-добри финансови условия. Примерно 500 евро изглежда прилично. А след като Тотнъм може да те хареса - това само по себе си трябва да говори, че има хляб в един такъв млад играч и е резонно той да има своите разумни претенции.
Извън финансовата страна обвързването с първи професионален договор поражда и още естествени въпроси у тези, които са поставени пред избора да подпишат или не?
Първият е: "Каква е перспективата ми като играч на Левски?" В последните години в мъжкия състав на "сините" реално се дава шанс на юноши на клуба. Но достатъчен ли е той? Мнозина смятат, че все още не е.
Въпреки това само напоследък с Левски професионални контракти подписаха Стефан Станчев, Иво Михайлов, Георги Чакъров, Иван Цачев, Лъчезар Манчев от набор 89 и Виктор Генев, от набор 88. Тези момчета явно се надяват да последват Живко Миланов, Домовчийски, Митрев, Николай Димитров, Огнянов, Балтанов.
Не е сигурно обаче дали ще имат съдбата да са в първия отбор на Левски (макар Огнянов и Балтанов да чакат все още своя час) или пък ще се превърнат в поредните пратеници на "синята" колония в различни провинциални отбори. Ако от другия сезон БФС разреши наличието на дублиращ състав на "сините" в "Б" група, това може да е за добро, но също не дава големи гаранции за кариера.
Така че всеки млад играч сам си преценява рисковете. Факт е обаче, че школата на Левски предлага най-добрите условия в момента в България за развитие на талантливи деца и юноши, тя е най-реномираната марка от край време у нас, и е факт, че деца от цялата страна се стичат към нея. На това да бъдеш в Левски със сигурност се гледа като на чест от хиляди млади футболисти. На пръв поглед един професионален договор със "сините" сбъдва една мечта.
Защото наистина налагане в първия отбор на Левски е отлична възможност за професионална изява, която би трябвало да е след това и добър трамплин за продължаването на кариерата в чужбина. Но договорът изобщо не гарантира това. Защото той може да се окаже и пречка пред свободното развитие на кариерата - ако клубът не е съгласен с изгодна за играча оферта от чужбина или пък ако при невъзможност да се наложи даден футболист в първия отбор на "сините" му бъде отказано сам да решава съдбата си.
Morqk
на 07.05.2007 в 18:41:27 #13И за какво да се обвързва с клуба? Заплатата е най-малкото нещо. Колкто и талантлив да е, ще бъде резерва на някой, който си плаща да играе, баща му е "някой", мениджърът му е влиятелен и т.н. Ще влиза да играе за купата по 20 минути. От всички сини юноши колко от тях намират място в титулярния състав и на колко години са? Момчето е младо и трябва да се развива, дано отиде в Тотнъм, дано всички перспективни юноши, на които им се удаде възможност, да бягат, това е за момента единственият начин да се вдигне нивото на младежкия и мъжкия национален отбор. А групата ни е затънала много и няма скоро оправия от мениджърските игри и шуробаджанащината. Успех на момчето, дано да стане голям футболист, ако остане в Левски или в който и да е български отбор няма как да достигне ниво по-високо от Топчо, Мечо и т.н. Случаи като Бербатов са 1 н 1000 пък и той замина на 19.
веселяк
на 07.05.2007 в 10:46:12 #12Oho Boho...ПРОСТО И ЯСНО.... В ЛЕФСКИТО И ЦЕСЕКАТО
....ТРЯБВА ДА ИГРАЯТ САМО УТВЪРДЕНИ ФУТБОЛИСТИ С УКРЕПНАЛА ФИЗИКА И ПСИХИКА....
....ЗА РАЗЛИКА ОТ ТЕБЕ ТОВА И ВАЛЕДО ГО Е ПРОУМЯЛ

vl_man
на 06.05.2007 в 16:23:37 #11Спърси, тъп ли си бе, преди да пишеш компентари поне прочети статията, там ясно написано за грамотни се казва МЕСЕЧНА ЗАПЛАТА
Oho Boho
на 06.05.2007 в 13:51:36 #10Навременна статия, даже малко закъсняла. При положение, че 8 сини юноши си тръгнаха от Герена без да вземем и лев за тях последните няколко години, явно е, че трябва да се направи нещо. Впрочем, изброените от автора момчета с професионален договор от набори 88 и 89 подсказва един от начините за решаване на проблема. Трудно е, да се уцели златното сечение. Левски нито може и никой не го прави, да залага само на свои кадри, нито бива да изпуска талантливи момчета преди да са се отплатили подобаващо на клуба който ги е създал. Това със заплатите също е изключително деликатно. За момче израстнало в интелигентно семейство и възпитано подобаващо като Хичо, парите не би трябвало да са някакъв особен стимул на този етап и да застрашават моралните му устои. Обратният пример е Мариян Огнянов. Обремен с тежка семейна среда, необходимо е първо да му бъде помогнато да осъзнае, че самото му присъствие в Левски за него е дар божи и че парите не трябва да бъдат лош госпадар, а добър слуга. Както и да е. Винаги в подобни случаи които въпросната статия третира ще има казуси, чиито решение ще предизвикват противоречиви коментари.
pasho
на 06.05.2007 в 12:59:56 #9А бе при положение че им осигуряват храна дрехи лагери спане и т.н. за един 18 годишен дето още учи не е като да е нищо. пък като покаже качества естествено ще му дигнат и заплатата...
Gaganelov
на 06.05.2007 в 12:24:32 #8Проблемът с чалга-клубовете може да бъде решен много просто - огромни глоби ако не се спазва режима. Така този, който хойка дори и да има договор за 500 евро на седмица ще вземе и по-малко от 250 кинта на месец.
Бекон
на 06.05.2007 в 11:51:00 #7Никой голям отбор не си продава играчите, а ги използва
Продава ги, когато вече не са му необходими...
Това е разликата между Левски и сергията за свинско месо
А пък дали са само за вътрешна консумация, ще се види в следващите участия на отбора в европейските турнири. Ако бият там, значи са си за европейска...

Hazarta
на 06.05.2007 в 11:50:24 #6е те ако почнат да им дават по 500 евро на месец това означава че няма да могат да ги съберат от нощните клубове
Велизарката
на 06.05.2007 в 09:24:49 #5Пожелавам му да подпише с Тотнъм и да не се занимава повече с Мъди и Насраков.
V_Vaart
на 06.05.2007 в 05:33:17 #4250 лева, но седмична
Да не говорим за допълнителни премии при победа, титла и прочие. Айде да не драматизираме толкова! Да си го заслужат както Валери Домовчийски, и той е минал през този път

Nickname
на 06.05.2007 в 04:48:03 #3Бе на юношите да им дават по купа сено и всичко ще е наред.
Spursy
на 06.05.2007 в 03:00:39 #2Може би сте прави, но 250лв. заплата за един от перспективните играчи и то в може би най-големия и богат клуб в БГ е смешно!
Kronos
на 06.05.2007 в 00:52:34 #1Много добра статия, навява на много размисъл!!! Според мен, Батков трябва в тази насока да направи нещо и да увеличи заплатите, защото колкото и юношите да обичат Левски, без пари не става, особено това, което иска да направят сините ръководители.
