В Бразилия вече се забелязва трайната тенденция износът на футболисти да превишава този на традиционните за страната плодове.

"Би могло да се каже и така - играчите в Бразилия растат като банани", шеговито заключава "Гадзета дело спорт" в свое изследване по този повод.

Факт е, че плодовете заемат важно перо в икономиката и експорта на най-голямата южноамериканска страна. И щом износът на футболисти започна да надвишава този на плодове и пшеница, значи се е появила нова тенденция.

Върхът бе през 2005 г., когато бе достигнат исторически пик при трансферите зад граница - за 857 играчи бяха платени 159 млн. долара! В същото време страната изнесе 64 милиона тона банани срещу 33 милиона от зелените банкноти...

През 2006 г. трансферите бяха за 131 млн. долара, докато от пшеница бяха реализирани $ 64 млн., от омари $ 83 млн., от пъпеши $ 31 млн. и от папая $ 30 млн.
Този година само до юни близо 600 футболисти са подписали с клубове от чужбина. Общата сума от трансферите обаче е малко по-малко от 50 млн. долара, потвърдени официално.

Според изследователя Жозе Антонио Барош Алвеш, доцент от Сао Пауло, причината е в промененото отношение на чуждите клубове, главно европейските. Повечето от тях поддържат тесни връзки и контакти на бразилския футболен пазар.

Те разполагат с мрежа от съгледвачи, които се ориентират към съвсем млади и неизвестни таланти, които естествено не са скъпи. Случаят с нашумелия 17-годишен Александре Пато (Интернасионал), чиято цена е около 30 млн. долара, е изключение...