Европейският шампион Португалия постигна дебютната си победа в турнира за Купата на Конфедерациите. "Мореплавателите" сториха това срещу домакините на надпреварата от Русия, побеждавайки ги с минималното 1:0. В очакван герой за селекцията на Фернандо Сантош се превърна капитанът Кристиано Роналдо, който се разписа още в 9-ата минута след удар с глава.

За разлика от мача с Нова Зеландия, Русия игра доста под своите възможности, като рядко стигаше дори до положения пред вратата на Руи Патрисио. По този начин Сборная отстъпи на днешния си съперник и първото място в Група "А".

Победата за Португалия в Москва можеше да бъде още по-изразителна, ако с няколко добри намеси не бе блеснал ветеранът Игор Акинфеев.

Снимка 300360

Двубоят стартира с малко по-активна игра от страна на португалците. На два пъти добри възможности се откриха пред Кристиано Роналдо. Звездата на Реал (Мадрид) обаче ги провали след грешен пас и лошо позициониране. Самотник в предни позиции за Русия пък беше Фьодор Смолов, който опитваше чрез скоростната си техника да притеснява съперника.

Логичното на "Откритие Арена" се случи в 9-ата минута, когато Кристиано Роналдо съумя да реализира своя гол №74 с националната фланелка. Продължителна атака на "мореплавателите" хвана по бели гащи отбраната на Русия. Далечно центриране на Герейро прехвърли Кудрашов, а на заветната позиция дебнеше капитанът на Португалия, който с глава разстреля Игор Акинфеев.

Снимка 300367

Кристиано продължи да бъде константна величина в Москва и след изтичането на 24-ата минута. Мегазвездата пробва късмета си чрез изпълнението на пряк свободен удар, който въпреки своята сила и точност, попадна в "прегръдката" на Акинфеев.

Русия - Португалия 0:1 (Развой на срещата по минути)

Сборная иска скалпа и на европейския шампион

Европейският шампион можеше да удвои своята преднина след точно половин час футбол. Получил топката в малкото наказателно поле, Кристиано Роналдо преодоля Васин и последва негов изстрел от почти нулев ъгъл. С решително спасяване обаче блесна Игор Акинфеев, който тази вечер играеше своя юбилеен мач №100 с националната фланелка.

Снимка 300361

Русия съумя да създаде първата си голова възможност едва пет минути преди паузата. Активният днес Головин предостави отлична топка в полето на съперника за Фьодор Смолов, ала ударът на тарана не притежаваше необходимата точност.

Второто полувреме можеше да стартира по перфектен начин за гостите. Роналдо подмами част от играчите на Русия и центрира към Андре Силва, който надскочи Джикия и отправи перфектен изстрел с глава. Игор Акинфеев обаче за пореден път спаси своите, след като отрази с една ръка.

Грешникът от 50-ата минута - Георги Джикия се реабилитира пред руската публика, след като изчисти малко преди голлинията нов удар с глава на Андре Силва. Португалците стигнаха до бърза контраатака, която обаче и този път не бе завършена от новото попълнение на Милан. Секунди по-късно, здрава тупалка на Седрик Соарес бе избита с мъка от леко сюрпризирания Акинфеев.

Снимка 300380

Неочакван проблем сполетя треньорския щаб на Португалия в 64-ата минута.Рафаел Герейро контузи глезена си в игрова ситуация и на негово място принудително трябваше да се появява Елизеу.

Тази рокада обаче не промени с нищо представянето на лузитаните. Даже напротив, опасностите пред Акинфеев се удвоиха, а в стремежа си да удвоят се провалиха Андре Силва и Кристиано Роналдо.

В заключителните минути на срещата Русия опита стихиен натиск, който така и не даде необходимия резултат. Сборная опита да си изпроси и наивна дузпа, която нямаше как да бъде отсъдена от опитен арбитър като Джанлука Роки.

Снимка 300370

На 24 юни Русия приема Мексико в последен свой мач от предварителна група "А". Португалия пък ще трябва да се справя с аутсайдерите от Нова Зеландия.