Генералната репетиция, основната индикация за предстоящото Световно първенство по футбол - турнирът за Купата на конфедерациите започна.

В първата среща от надпреварата, в двубой от Група "А", домакините на състезанието, а и на самия Мондиал - Русия надиграха състава на Нова Зеландия.

Сборная се наложи с 2:0, след автогол на Боксал в 31-ата минута и попадение на Смолов след 69 минути игра.

Снимка 299629

Другите два отбора в групата са Португалия и Мексико, които се срещат в събота по същото време - 18:00 часа. В другия поток са Германия, Чили, Камерун и Австралия.

Победителите от двете групи се класират за полуфиналите, които ще се играят на 28 и 29 юни. Финалът и мачът за бронзовите медали са на 2 юли.

ТОПСПОРТ проследи на живо за потребителите си случилото се на терена днес:

НА ЖИВО: Русия - Нова Зеландия

Битката в турнира за Купата на конфедерациите започва!

През първото полувреме на терена имаше само един отбор - този на домакините.

Подкрепяни от феновете по трибуните, те се втурнаха в предни позиции непосредствено след началото на двубоя.

Нито за момент подопечните на Черчесов не изпускаха инициативата, като владееха топката през по-голяма част от времето и задаваха темповете на игра, които опонентът им се стараеше да следва.

Снимка 299624

Въпреки десетките си опити за реализиране на попадение, руснаците се добраха до такова чак в 31-ата минута. Тогава след продължително разбъркване, най-съобразителен от всички се оказа Денис Глушаков, пратил топката в мрежата за 1:0. При отбелязването на гола останаха известни съмнения, че кълбото е било за последно отиграно от състезател на Нова Зеландия, но така или иначе резултатът бе открит.

Снимка 299623

След допълнително разглеждане на ситуацията, от ФИФА оповестиха, че попадението ще бъде записано като автогол на Боксал.

След като вече разполагаха с превес на терена и известен, макар и минимален аванс пред съперника си, руснаците намалиха темпото на игра и сякаш изчакваха последния сигнал на първите 45 минути.

Гостите показаха характер, но бе видимо, че класата им не отговаря на тази на техния опонент. В два отделни случая те се опитаха да притеснят Акинфеев, който обаче се справи на ниво и не позволи да бъде изненадан.

Снимка 299615

Второто полувреме бе далеч по-лежерно и разточително, като домакините си позволяваха да не бързат и да действат доста по-спокойно, отколкото го правеха през първите 45 минути.

Голът на спокойствието за оказалото се и крайно 2:0 отбеляза Фьодор Смолов, разписал се след 69 минути игра.

Така руснаците започнаха със заслужена и очаквана победа, която със сигурност допринася за подобряването на настроението в лагера им по време на надпреварата и преди останалите мачове от програмата й.

Снимка 299616

Общо осем отбора се включват в битката за трофея, на фона на футболното хулиганство, сигурността и твърденията за корупция в Русия. Сред тях са домакините, световният шампион Германия и всички континентални шампиони - Португалия, Мексико, Чили, Камерун, Австралия и Нова Зеландия.

Въпреки състезателния характер на надпреварата, акцентът и вниманието ще бъде насочено върху Русия, която има интерес да организира турнира с висока оценка. Предстои да разберем дали страната ще го направи.

Снимка 299610

Преди дни ФИФА прие тристепенния план за промотиране на честна игра по време на надпреварата. Според него главните съдии ще могат да спират мачове от по всяко време при наличието на дискриминационни транспаранти и възгласи от трибуните.

Учените предрекоха: Португалия ще спечели Купата на конфедерациите

На финала Роналдо и компания надвиват Германия

Заради зачестилите терористични атаки в Европа, сигурността на запалянковците около и на стадиона стои на дневен ред. Според организационния комитет на Купата на конфедерациите руските служби за сигурност са подготвени за действие във всякакви ситуации.

Снимка 299607

Босът на ФИФА - Джани Инфантино дори заяви на среща с Владимир Путин, че той и ръководената от него организация нямат абсолютно никакви съмнения, че Русия ще изпълни всички изисквания и ще организира две страхотни първенства.