Отборът на Ювентус постигна успех в голямото дерби на Серия "А" срещу Наполи, побеждавайки своя основен конкурент за Скудетото с 4:3. Двубоят в Торино бе белязан от изключителна драма, която още дълго време ще се помни от феновете на Калчото.

"Старата госпожа" поведе с 3:0 до 62-ата минута, когато точни за домакините бяха Данило, Игуаин и Роналдо. Оттам насетне Наполи пое инициативата и набързо стори немислимото - възстанови паритета с голове на Маноалс, Лозано и Ди Лоренцо. Кулминацията на съперничеството дойде в последната възможна минута на мача, когато Калиду Кулибали си вкара злощастен автогол и така неволно дари победата за "бианконерите" в този толкова вълнуващ двубой.

Снимка 440863

Източник: EPA/БГНЕС

Двата тима не изгубиха никакво време и моментално се "захапаха" под екзалтираните възгласи на "Алианц Стейдиъм". Кристиано Роналдо даде тон за шоуто, след като удари лявата греда в 4-ата минута. Отговорът на гостите пък дойде чрез Алан, но бразилецът не съумя да спечели индивидуалната си битка с Шчесни.

Милан победи Бреша с 1:0

Малко спокойствие за Милан, "росонерите" с дебютна победа за сезона

Селекцията на Марко Джампаоло надви Бреша с 1:0

Така се стигна до 16-ата минута, в която "бианконерите" поведоха в резултата. Юве хвана своя съперник на контра, след като от Наполи се провалиха в опитите си да създадат опасност след корнер. Дъглас Коща напредна по фланга, а миг по-късно уважи включването на бранителя Данило. От точката на дузпата бразилецът с лекота направи 1:0.

Не бяха изминали и 180 секунди, когато торинската преднина беше удвоена. Гонзало Игуаин сътвори отиграване от най-висока класа. Пое топката с гръб към вратата, след това финтира майсторски Кулибали и с мощен шут под гредата направи 2:0.

До паузата Ювентус можеше да стигне и до класиката, но този път гредата разтресе Сами Кедира.

Снимка 440862

Втората част стартира с по-амбицирана игра от страна на гостите. Дрис Мертенс сътвори две страхотни положения, но късметът не беше на негова страна. "Старата госпожа" обаче бе предвидила подобен развой на събитията, тъй като в 62-ата минута се възползва максимално от свободните пространства в защитата на неаполитанци и направи 3:0. Дъглас Коща впечатли с нова качествена асистенция, като този път в ролята на реализатор влезе Кристиано Роналдо.

И тук някъде футболистите на Ювентус си помислиха, че мача свършва...

Шампионите заиграха доста отпуснато, а от това се възползва Костас Манолас в 66-ата минута. Гръцкият защитник беше най-съобразителен при центриране от фаул и с глава насочи към незащитения от Шчесни ъгъл.

За торинци започна да става все по-притеснително, тъй като "партенопеите" върнаха още едно попадение в 68-ата. Ървинг Лозано дебютира по мечтан начин за новия си клуб, като вкара за 2:3 не и без перфектното подаване на Пьотр Жиелински. При тази ситуация далеч по-добре можеше да се намеси и централният защитник на Юве - Матайс Де Лихт.

Устремът на гостите бързо можеше да бъде попарен с гол в 69-ата минута, но гредата за трети път спаси Наполи.

Снимка 440861

И така, голямата сензация настъпи в 81-ата минута, когато селекцията на Карло Анчелоти стори наглед невъзможното - стигна 0:3 до 3:3 срещу италианския шампион. "Бианконерите" отново бяха поразени след статично положение. Де Лихт се притесни от наличието наблизо на Джовани Ди Лоренцо и младият бранител на Наполи съумя да накаже невярващия какво се случва Войчех Шчесни.

Лудостта на този мач обаче нямаше край. Заслужено или не, голямото дерби на Калчото завърши по-малко очакван начин. Ювентус стигна до крайното 4:3 след кошмарен автогол на един от най-добрите футболисти на съперника Калиду Кулибали. Африканецът искаше да изчисти надалеч може би последното центриране на "бианконерите" за този мач. Той обаче отигра доста нескопосано, като така промени траекторията на коженото кълбо, че го заби неспасяемо в горния ъгъл на Мерет. Време за повече драма нямаше и още след подновяването на играта главният съдия Даниеле Орсато сложи край на този велик мач.

Снимка 344078

В следващия кръг на Наполи предстои първо домакинство за сезона на Сампдория. Ювентус пък има нов тежък мач - гостуване на Фиорентина.

ЮВЕНТУС - НАПОЛИ 4:3

1:0 Данило (16"), 2:0 Игуаин (19"), 3:0 Роналдо (62"), 3:1 Манолас (66"), 3:2 Лозано (68"), 3:3 Ди Лоренцо (81"), 4:3 Кулибали -автогол (90+2")

СТАДИОН: "Алианц Стейдиъм"

СЪДИЯ: Даниеле Орсато

ЮВЕНТУС: Шчесни, Алекс Сандро, Де Лихт, Бонучи, Де Шилио, Матюиди, Пянич, Кедира, Роналдо, Игуаин, Коща (резерви: Буфон, Пинсолио, Бентанкур, Бернардески, Джан, Куадрадо, Данило, Демирал, Дибала, Манджукич, Рабио, Ругани)

НАПОЛИ: Мерет, Ди Лоренцо, Манолас, Кулибали, Гулам, Кайехон, Алан, Жиелински, Инсине, Руис, Мертенс (резерви: Карнезис, Оспина, Елмаз, Гаетано, Хисай, Лозано, Лупрето, Максимович, Малкюи, Руи, Верди, Юнес)