Лацио успя да спечели голямата битка на италианския футбол. В битка не за медали, а за чест, слава и надмощие над Вечния град Рим "орлите" биха с 2:1 Рома.

"Вълците" поведоха през първата част с гол на Освалдо. През второто полувреме обаче Лацио заигра по-добре и обърна реултата. Първо Ернанес изравни от дузпа, при която бе изгонен Кяер. В последната минута Клозе вкара решителния втори гол.

Преди старта на този двубой Лацио трябваше да се пребори с повече от сериозен комплекс - 5 поредни загуби в голямото дерби на Рим. Символът на Рома обаче Франческо Тоти нямаше как да играе днес - сериозен бонус за "орлите".

Началото за Рома и дебюитиращият в този двубой наставник Луис Енрике бе просто магично - гол още в 5-ата минута. Пянич центрира добре в наказателното поле, където Диас изобщо не скочи да играе с топката, а тя попадна в Освалдо. Новият италиански национал като на шега вкара за 0:1.

След попадението последва специално обръщение към липсващия в този мач капитан на Рома Франческо Тоти - фланелка с надпис "И аз ви прочистих!". С подобен надпис след свой гол срещу Лацио се появи Тоти през далечната вече 1999-а година.

В 10-ата минута Перота стреля силно от дистанция, но покрай гредата. Първата атака за Лацио дойде чак след 20-ина минути игра, когато Клозе пусна добър пас към Ернанес, но той не успя да отправи хубав удар.

До края на първото полувреме чистите положения пред двете врати не бяха кой знае колко много и Рома се оттегли с гол преднина на почивка.

В началото на втората част Лацио изригна. В 50-ата минута "орлите" получиха правото да изпълнят дузпа. Ернанес пусна прекрасен пас към Броки, който бе фаулиран от Симон Кяер. Последва 11-метров наказателен удар и червен картон за датчанина.

От "бялата" точка Ернанес не сбърка - 1:1.

Още в следващата атака Клозе се озова сам срещу Стекеленбург, но не успя да вкара, след като стреля високо над вратата. В 68-ата минута отново немският национал бе близо до гол. Този път гредата бе последна преграда пред попадение.

В 85-ата минута и Сисе бе близо до гол, но Габриел Хайнце със страхотен шпагат успя да изчисти топката и да предотврати чист гол.

Все пак, щастието се усмихна на Лацио в добавеното време на двубоя. Матусалем копна красиво топката към Клозе, който с първото докосване овладя топката, а с второто я прати в мрежата зад Стекелнбург и взриви "небесносинята" част от стадиона и града.

Освен с радостта от победата над вечния съперник, радостта за Лацио е още по-голяма и поради факта, че се доближиха само на 1 точка от лидерите Ювентус и Удинезе.

ЛАЦИО - РОМА 2:1
0:1 Освалдо (5), 1:1 Ернанес (51), 2:1 Клозе (90+3)