Продължаваме поредицата, посветена на футболното хулиганство. За съжаление баталните сцени по стадионите, около тях и дори далеч от тях датират доста отдавна и не спират и до днес. Вече ви запознахме с най-опасните елементи в Англия, Шотландия, Уелс, Холандия, Русия, Германия и Франция. В днешния брой ще ви представим друга страна, символ на футбола, но и на... баталните сцени.

В Италия най-популярната игра отдавна е нещо повече от спорт и забавление. В Италия футболът е просто начин на живот. За огромно съжаление обаче доста често се оказва и начин за намиране на... смъртта. В Италия ароматът на хубаво вино и скъп парфюм да не ви заблуждава - в тази страна отдавна има и много насилие.

Отново ще пробваме да си обясним откъде произтича така голямата вражда по италианските стадиони? Причините са много. Най-важната, която причинява най-много кръв по стадионите, е политическото и идеологическо противопоставяне. Докато в другите страни можехме да обособим едно най-голямо дерби, един мач, който да приковава вниманието на всички фенове, в Италия това е трудно. Или поне е така от гледна точка на запалянкото.

Сблъсъците между ултрасите на Лацио и Рома, на Ювентус и Торино, на Милан и Интер и още много други са незабравими. Италия до голяма степен прилича на Англия в едно важно отношение - повечето фенове подкрепят своя местен тим, естествено с някои изключения. До голяма степен това определя голямата страст на феновете дори и на по-малките като успехи тимове.

Едва ли има по-добър начин да обрисуваме за какво става въпрос в Италия от това да припомним няколко случая, които мнозина помнят и никога няма да забравят. Ако все пак трябва да изберем два тима, които да бъдат обрисувани като най-брутални, това определено са римските грандове Лацио и Рома. Това е дерби, от което трепери цяла Италия и то дни наред...

28 април 2007 година. Лацио и Рома играят на стадио "Олимпико" в Рим. И както обикновено, започва фенската война дни преди дербито. Двама футболни ултраса са наръгани, стотици са наранени вследствие на десетки масови мелета навсякъде из Рим. Това не пречи на изключителната хореография по време на срещата, "Curva nord" (Северната трибуна) и "Curva sud" (Южната трибуна) са пълни, както винаги, а атмосферата е незабравима.

Само едно нещо дразни по-спокойните фенове на стадиона - непрестанните политически скандирания и обиди. Лацио от край време са бастиона на крайно десните фенове в Италия, а привържениците на Рома са предимно с крайно леви виждания. Това прави враждата някак специална...

Датата е 28 октомври 1979-а и тя остава черна не само в историята на римското дерби, но и на футбола на Ботуша въобще. Фенът на Лацио Винченцо Пратели има горчивата участ да е първата жертва на насилие по италианските терени. На път към "Олимпико" 33-годишният механик е уцелен с факла в окото от привърженик на Рома и умира на място... Отговорът? Феновете на Лацио обявяват война на съгражданите си. Официалното й начало е дадено с 50-метров транспарант на едно от следващите дербита, който гласи: "Аушвиц е вашият град, фурните са вашите домове"...

Трите най-успели и големи тима в Италия обаче далеч не стоят безучастно във войната на и извън италианските стадиони. Когато се срещат Ювентус, Интер и Милан шоуто е гарантирано - както на терена, така и извън него. И това много бързо го разбира целият свят. Двата милански гранда се срещат в четвъртфинална среща реванш в най-престижния и комерсиален футболен турнир. Мачът е прекрасен за гледане. Но не за всички. Двубоят е прекратен, след като вратарят на Милан Дида е уцелен с ракета от тифозите на Интер.

Футболната болест обаче е навсякъде. Стига се дотам, че най-висшият орган и Италия - Парламентът, се оказва място за низки футболни страсти. Депутатите се сбиват заради скандалното съдийството на Пиеро Чекарини в мача Ювентус – Интер на стадион "Деле Алпи", завършил 1:0. Депутатът от десницата Доменико Грамацио заявява от трибуната, че всички съдии са купени от "Фиат", намеквайки за основния спонсор на Юве.

Обвинението е, че Чекарини не свири чиста дузпа срещу суперзвездата на Интер Роналдо, а в следващата атака отсъжда 11-метров удар за нарушение срещу Алекс дел Пиеро. Освен със сблъсъци помежду си обаче, италианските тифози са известни с ненавистта си към полицията, което е присъщо на всички футболни хулигани по света. Има моменти обаче, когато нещата наистина излизат извън контрол.

2 февруари 2007 година. Играе се сицилианското дерби Катания - Палермо (1:2). При сблъсъци е убит 38-годишният сержант Филипо Рачити. Това престъпление отваря нова "черна страница" в италианския футбол. Първенството е спряно за неопределено време. Уцеленият с бомба Филипо Рачити, който е улучен със самоделна бомба в главата, е бил откаран в болница, но всички опити да бъде спасен се оказват напразни. Първенството е спряно, Италия е потресена, а една жена и едно дете остават без съпруг и баща...

Пренасяме се в края на същата година. Преди среща между Интер и Лацио привържениците на "римските орли", които пътуват за мача, се засичат с тифози на торинския гранд Ювентус. Получава се масово меле, при което е застрелян фен на Лацио. Убиецът обаче е не привърженик на "старата госпожа", а... полицай. 26-годишният диджей от Рим Габриеле Сандри става жертва на "трагична грешка", според властите.

Той бе застрелян в колата си, пред ресторант на магистралата. След смъртта на младежа срещата между Аталанта и Милан е прекъсната, тъй като феновете се сбиват с полицаите. Насилие възниква и по време на други футболни срещи. Стотици фенове вилнеят в Рим, както и в Милано. В столицата младежите нападат полицаи, карабинери, както и офисите на "Италианския олимпийски комитет". Мачът между Рома и Каляри е отложен от съображения за сигурност, тъй като тълпи от бесни футболни запалянковци се събират пред стадио "Олимпико", изпочупват прозорците и подпалват няколко автомобила...

Винаги в края на тази поредица се опитваме да дадем отговор на основния въпрос - отмира или се засилва хулиганството по света? След всичко казано, отговорът няма как да е по-ясен. В Италия хулиганство има и винаги ще има. Там феновете не се бият за развлечение, почерпени с няколко бири преди това. В Италия насилието е социално заложено, а футболът не е просто една игра...