Франция и Норвегия се класираха за финала на дамското Европейско първенство по хандбал в Дания.

Победителките от Евро 2018 и олимпийски вицешампионки от Франция сразиха категорично Хърватия с 30:19 (15:5). Двубоят беше напълно неравностоен, като само през първите десетина минути хърватките поддържаха равновесието до 3:3.

Рекордьорките със 7 европейски титли от Норвегия се справиха много трудно с домакина с Дания с 27:24 (10:13). Това стана след страхотен обрат, затвърден в последната четвърт на мача.

Домакините имаха инициативата през първото полувреме, а авансът им достигна 14:10 в началото на втората част. Последваха четири поредни гола за норвежките, които изравниха за 14:14, след което дълго време двубоят продължи равностойно. След 19:18 за Дания в 42-ата минута, норевежките превключиха на друга предавка и за 15 минути направиха резултата 27:22 в своя полза.

В утешителния мач за петото място пък олимпийският шампион Русия надделя над световния първенец Нидерландия с 33:27 (18:13).

Финалът е в неделя от 19:00 часа. Първите 4 тима се класираха директно за Световното първентво, което ще се проведе догодина в Испания и Нидерландия.