Дания прибави световна титла в мъжкия хандбал към олимпийската, спечелена в Рио де Жанейро преди две години. Единият от двата домакина на Мондиала разгроми Норвегия във финала с 31-22 (18-11) пред повече от 15 хиляди зрители в Хернинг.

Германия - Норвегия и Дания - Франция са полуфиналите на Световното по хандбал

Мачовете са в петък в Хамбург, финалът е в неделя в Хернинг

Мачът беше равностоен само в първите минути, когато се играеше гол за гол. Около 10 минута датчаните затвориха здраво защитата си, а вратарят Ландин отчая норвежците, с което разликата започна да нараства. Още на почивката стана ясно, че второто полувреме ще бъде само чиста формалност.

Кай Йохансон умело успя да блокира ключовите хандбалисти на Норвегия, както и скоростните контраатаки, донесли втори пореден финал на скандинавците. В края влязоха резервите, които така записаха игрово време при спечелването на първата историческа титла за Дания.

Микел Хансен вкара 7 гола и беше обявен за МВП на първенството. Мортен Тофт Олсен и Расмус Лауге се разписаха 5 пъти. Магнус Йондал единствен от Норвегия беше на ниво, вкарвайки 10 пъти.

Микел Хансен

Източник: Le Parisien

В мача за бронза Франция победи Германия с 26-25 с гол в последната секунда на легендата Никола Карабатич. Съдиите трябваше внимателно да преглеждат видеозаписа, за да констатират дали топката е преминала голлинията преди сирената. Германците можеха да вкарат победен гол 5 секунди преди края, но бяха неприятно сюрпризирани след светкавична контра.

Дания спечели финал за първи път след три загуби през 1967, 2011 и 2013 години. Титлата донесе и първата олимпийска квота за Токио 2020.

Норвегия за втори пореден път губи финал. За първи път в историята мъжкият хандбал на тази страна е по-добре позициониран от дамския. Скандинавците, заедно с Франция и Германия, си осигуриха домакинство на интерконтинеталните световни олимпийски квалификации през март 2020 година. Преди това всички европейски отбори без Дания ще се борят за квота на европейското първенство след 12 месеца.