Националният отбор на Финландия отказа участие на Световното първенство по естетическа групова гимнастика заради допуснакето на руски и беларуски състезатели, съобщиха Финландската федерация по гимнастика.

Националният тим на Естония е взел същото решение.

"В борда на директорите на Международната федерация по естетическа групова гимнастика (IFAGG) нашата позиция и мнение, че руснаците и беларусите не трябва да участват в състезания, за съжаление, остават малцинство", каза председателят на Финландската централа Кайса Викула.

Плуването пуска руснаци и беларуси

Трябва да са под неутрален статут и максимум по един на дисциплина

"В тази ситуация нямахме друг избор, освен да откажем участие в турнира. Ситуацията е много жалка за нашите спортисти, които тренират и се подготвят за Световното първенство през цялата година", добави тя.

Световното първенство по естетическа гимнастика ще се проведе от 24 до 26 ноември в Алмати (Казахстан). На последното първенство в Грац (Австрия) финландските гимнастички спечелиха най-много златни медали - три. На турнира бяха раздадени четири комплекта отличия. Отбори от Русия обаче тогава не бяха част от състезанието.

През 2021-а шампионатът се проведе в Хелзинки, а националните отбори на Русия и на Финландия поделиха първото място в класирането по, като спечелиха два златни, два сребърни и един бронзов медал.

Естетическата гимнастика е национален спорт във Финландия и в Естония.