Италианката Ванеса Ферари, чиято майка е българка, спечели титлата на земя на европейското първенство по спортна гимнастика, което завърши вчера в "Арена Армеец" в София. Тя подели златото с румънката Лариса Андреа Йордаке, с която получиха еднакви оценки - 14.800 точки. Трета завърши Джулия Щайнгрубер (Швейцария) с 14.500 точки.

Интересното е, че и петте златни медала от четирите уреда бяха спечелени от представителки на различни страни.

На смесена успоредка шампионка стана Ребека Дауни (Вeликобритания) с 15.500 точки. Втора е Алия Мустафина (Русия) с 15.266 точки, а трета - Дария Спиридонова (Русия) с 14.966 точки.

Джулия Щайнгрубер (Швейцария), чиито треньори са Золтан и Снежана Йорданови, спечели златото на прескок с 14.666 точки. Среброто остана за Анна Павлова (Азербайджан) с 14.583 точки, а бронзовото отличие взе Лариса Андреа Йордаке от Румъния с 14.533 точки.

На греда триумфира Мария Харенкова (Русия) с 14.933 точки. Втора и трета се наредиха съответно Йордаке с 14.800 точки и Алия Мустафина с 14.733 точки.

С това европейското първенство за жени и девойки завърши. То бе закрито от президента на Европейския съюз по гимнастика Жорж Гелзек (Фр).

Тази седмица започва първенството за мъже и младежи. Квалификациите на младежите и мъжете са сътоветно в сряда и четвъртък (21/22 май). Финалът в многобоя при юношите е в петък, 23 май; отборният шампионат при мъжете в събота, 24 май и финалите на отделните уреди през целия ден в неделя, 25 май.