Ако искате да правим страхотни снимки, нямаме нужда от скъпа цифрова камера или професионален фотоапарат с голям обектив. Всичко, от което се нуждаем, е смартфонът в джоба ни - той е много по-добър, отколкото предполагаме.
Правенето на снимки зависи от много други неща, освен камерата. Ето няколко неща, които трябва да имате предвид, когато снимате. Те драстично ще подобрят резултатите ви.
Време на деня
Качеството на светлината е всичко. Ако правите снимки на открито, най-доброто време за правене на снимки е по време на двата магически часа, точно след изгрев слънце и преди залез слънце, когато светлината е по-мека и не толкова ярка.
Избягвайте пряка слънчева светлина
Ако правите снимки по средата на деня, избягвайте да се фокусирате върху хора на пряка слънчева светлина. Опитайте да намерите сенчесто място, където осветлението ще бъде по-еднородно. Облачният ден също е подходящо време за снимане на открито, тъй като облачната покривка разсейва светлината.
Уловете колкото можете повече светлина
Сензорите на камерите на смартфоните имат ограничен динамичен диапазон - възможността за заснемане на информация от най-ярката част на снимката до най-тъмната.
За да сте сигурни, че заснемате възможно най-много светлинна информация, задайте експонирането си (като докоснете екрана си) към най-ярката част, която обикновено е небето, пише CNBC.
Дори ако тя създава тъмно изображение, можете да го възстановите като използвате мобилен софтуер за редактиране като Lightroom или Afterlight.
Композиция
Във фотографията, правилото на третините е насока, която помага при създаването на интересни композиции. Повечето смартфони имат функция за решетка, която можете да активирате, за да уеднаквите гледната точка на вашите снимки.
Когато правите снимки на хора, ги очертайте така, че да ги отрязвате от средата на пищяла или средата на бедрото. Главата е също важно нещо, което трябва да се вземе предвид. Опитайте се да не оставяте твърде много или твърде малко празно пространство над обекта.
Опитайте да снимате под различни ъгли, за да промените усещането за снимка. Когато снимате пейзажи, опитайте да заснемете нещо на преден план, за да подчертаете дълбочината.
Допълнителни приложения за снимки
Ако приложението на собствената ви камера не ви дава достатъчно, помислете за изтегляне на допълнителен софтуер. Camera+ е много добра алтернатива на базовата камера и ще ви позволи да експериментирате с ISO, затвора, блендата и други параметри, като ви дава повече свобода в начина, по който заснемате снимките.
Портретен режим
Смартфоните от висок клас, като iPhone X, Google Pixel и Samsung Galaxy S9, имат портретен режим, който добавя дълбочина на поле, което имитира изгледа на DSLR. За да постигнете възможно най-добрите резултати, използвайте го, когато имате достатъчно светлина и дълбочина зад обекта.
Селфита
Предната камера не е толкова мощна, колкото тази на гърба. Когато е възможно, използвайте задната камера и вместо да си правите селфи, помолете някой да ви помогне.
Аксесоари за лещи
Добър начин да станете по-креативни със снимките е да използвате лещи, подобни на тези, които бихте използвали в камерите от висок клас, но по-евтини и по-лесно преносими. Лещата с рибено око ви дава изключително широко зрително поле. Изкривяването може да ви помогне да направите някои креативни снимки.
Широкоъгълната леща разширява визуалното поле на камерата, което ви позволява да правите по-драматични снимки на пейзажа, както и по-добри снимки на закрито или в затворени пространства.
Телефото лещата е чудесна за заснемане на нещата в далечината, но също така е страхотна за правене на портретни снимки отблизо. Макро лещата ви позволява да правите снимки от изключително близко. Подобно на леща с рибено око, това е полезно за по-художествени снимки.