Отборът на Пари Сен Жермен се поздрави с успех в голямото дерби на кръга в Лига 1. "Принцовете" спечелиха гостуването си на Монако с 2:1, като резултатът донякъде подвежда за тоталната доминация, която селекцията на Унай Емери наложи в Княжеството. Точни за успеха на столичани бяха звездите Единсон Кавани и Неймар. Жоао Моутиньо пък върна своя тим в мача с гол в 81-ата минута.

ПСЖ можеше да реши този двубой далеч по-рано, но куп пропуски тази вечер направи младата звезда на тима Килиан Мбапе, а на два пъти и гредата спаси стража на домакините Даниел Субашич.

Монако - ПСЖ 1:2 (Развой на срещата по минути)

Гостите с решителна крачка към титлата още посред зима

Така богаташите от Париж увеличиха актива си на върха до 38 точки, докато шампионите от Монако сдадоха втората си позиция и вече са трети след Лион.

Снимка 325801

Източник: twitter.com/AS_Monaco

Бяха необходими само минута и 47 секунди, за да стане факт и първото голово положение в мача. Килиан Мбапе получи извеждащо подаване зад отбраната от Неймар. Младокът преодоля елегантно излезлия да го пресече Субашич и опита изстрел от малък ъгъл. Френският национал обаче не сполучи в начинанието си и така отнесе доза подигравателни викове от страна на съперниковите привърженици.

Тоталната доминация на "принцовете" продължи и след пет минути пред вратата на домакините отново стана доста опасно. Дани Алвеш се възползва от лошата постройка на монегаските в отбрана и пусна пас в перспектива за Мбапе. Нападателят прокара топката под плонжа на Субашич, но впоследствие Юлиан Дракслер не успя да я добута в мрежата, въпреки добрата си позиция на далечната греда.

Лион разби Ница с 5:0

Лион разкъса Ница (ВИДЕО)

Мемфис Депай блесна с два гола

С оглед случващото се в Княжеството, ПСЖ логично откри резултата в 18-ата минута. Юлиан Дракслер получи подаване в наказателното поле на Монако. Световният шампион с Германия мушна топката между двама от противниковите защитници и тя стигна до самотния пред малкото вратарско поле - Единсон Кавани. За уругваеца пък остана най-лесното и така той реализира своя 16-ти гол от началото на кампанията.

Снимка 325798

Източник: twitter.com/PSG

След близо половин час, през който гостите бяха оставили инициативата в краката на Монако, ПСЖ отново можеше да нанесе своя удар. Даркслер навлезе на скорост в полето на противника и след каскада от финтове отправи тежък изстрел в далечния ъгъл. Стражът Субашич се протегна максимално и изби в корнер. При него хърватският национал отново сътвори чудесно спасяване, с което остави в играта шампионите на Франция.

Второто полувреме започна с отличен шанс за Пари Сен Жермен. Единсон Кавани демонстрира комбинативна игра, след като предпочете пас към Неймар, вместо да стреля от трудна позиция. Най-скъпият футболист в света беше с лице към вратата, но не насочи своя удар по възможно най-добрия начин и прати топката в страничния стълб.

Миг по-късно Килиан Мбапе имаше втора голяма възможност да накаже бившия си тим. Сам срещу Субашич, младият талант опита да копне елегантно коженото кълбо. Притичалият Джемерсон обаче изчисти от голлинията.

ПСЖ все пак стигна до своето в 53-ата минута. Алами Туре изпусна от погледа си Неймар, което ги принуди да събори бразилската звезда в полето на Монако. Главният съдия на дербито отсъди дузпа, а потърпевшият я реализира, пращайки съперниковия вратар в обратния ъгъл.

Снимка 325799

В 70-ата минута Килиан Мбапе направи своя своеобразен хеттрик от пропуски сам срещу вратаря на Монако. Този път той нахлу мощно по диагонал, ала изстрелът му не намери очертанията на вратата. Случилото се вбеси неговия по-голям батко Неймар, който доста агресивно му показа, че е трябвало подаде топката на него.

Монако бе на път да си вкара и автогол в 74-ата минута. Шампионите отново бяха хванати по бели гащи след бърза контра на ПСЖ. Джемерсон се хвърли на шпагат, за да спре голов пас към Неймар. Отклонената топка полетя към вратата на монегаските, но в крайна сметка се отклони в страничната греда.

Някак нелогично, на фона на всичко случващо се на терена, Монако намали изоставането си девет минути преди последния съдийски сигнал. Жоао Моутиньо стреля от фаул. Топката се отклони в главата на Килиан Мбапе и подлъга фатално сюрпризирания Алфонс Ареола.

Снимка 325797

До края на домакините не останаха както сили, така и голови положения, за да се доберат до нещо повече от почетна загуба.

В следващия кръг Пари Сен Жермен домакинства на 11-ия Троа. Монако пък ще има трудно гостуване на Нант, воден от Клаудио Раниери.