Състезателната кариера на пилота Марк Уебър във Формула 1 е към своя край. Австралиецът ще участва в още само шест старта до края на сезона. 37-годишният Марк прекара 12 години на върха в автомобилните спортове.

''Горд съм. Никога не съм си представял, че ще приключа с повече от 200 старта в Гран при и със забележителни успехи на голямата сцена. Имам девет победи и 38 подиума. Никога не съм изпускал състезание или пък тестове. Цифрите сами говорят за себе си. Само три австралийци са печелили старт в 60-годишната история. Надявам се да оставя отпечатък и да мотивирам други мои сънародници", казва състезателят, който през 2007 година стана част от Ред Бул, след като преди това натрупа опит с Минарди, Ягуар и Уилямс.

Уебър си спомня за средата на 90-те, когато е напуснал родината в посока Англия.

"Тогава взимах по 43 паунда на ден, а квартирата ни струваше 550 паунда на месец. Половинката ми Ани работеше много, но трябваше да се грижи и за детето ни - Люк. Понякога беше истинско предизвикателство да си вземем необходимите стоки от хранителния магазин'', казва Марк, цитиран от btv.

Уебър постига първата си победа във Формула 1 през 2009-а след осемгодишно чакане и 131 състезания.

"Първата победа бе най-сладката, заради начина, по който я спечелих - с полпозишън. Финиширах на 30 секунди от Фетел. Беше фантастично''.

Уебър признава, че най-много ще му липсва Адриан Нюи, главният технически директор на Ред Бул.

"Ще ми липсва съвместната работа. Когато стана на 75, седейки на люлеещ се стол, все още ще си спомням страхотните неща, които правеше. Ще ми липсва и колата, както и самото шофиране. Решението обаче вече е направено и е правилното решение'', каза още Уебър.