До края на надпреварата във Формула 1 остава един-единствен старт, от който зависи съдбата на титлата при най-бързите. Седемкратният световен шампион Михаел Шумахер изостава на 10 точки от световния шампион Фернандо Алонсо.

Освен за победата на "Интерлагос" обаче, състезателят от Керпен ще трябва да се изправи и срещу неумолимата и безпристрастна статистика, която показва, че Пилето никога не е печелил титлата, когато е изоставал в точките преди последното състезание.

През 1998 година Шумахер е на четири точки от Мика Хакинен (Финландия) - 86:90. Финландският пилот на Макларън-Мерцедес печели последния старт на пистата Сузука за Гран При на Япония и накрая дори завършва с аванс от 14 точки, тъй като германецът отпада на 31-ата обиколка.

Сега преди Гран При на Бразилия германецът има актив от 116 точки, а водачът във временното класиране Фернандо Алонсо - 126. Такава голяма разлика, когато и двамата пилоти запазват шансове за титлата, не е имало в 57-годишната история на световния шампионат във Формула 1.

Единствената възможност Шумахер да триумфира с титлата е да спечели състезанието, а Алонсо да отпадне или да се класира извън първите осем.

Тогава и двамата ще имат по 126 точки, но германският пилот ще има предимство заради повечето победи през сезона - 8:7.

Досега не е имало равенство в точките след последното състезание. Най-малка е била разликата между първия и втория през 1984 година, когато Ники Лауда (Австрия) изпреварва Ален Прост (Франция) само с 0,5 точки - 72:71,5.

При спечелването на първата си титла през 1994 година пък Михаер Шумахер надделя над Деймън Хил (Великобритания) с 1 точка - 92:91. Интересното тогава бе, че германецът се блъсна в британеца на 36-ата обиколка на австралийската писта "Аделаида". Това доведе до отпадането и на двамата състезатели и така Шумахер остана на върха, ставайки първият германец-световен шампион във Формула 1.

Иначе девет точки едва стигнаха на Шумахер да стане световен шампион през 2003 година. Тогава германският пилот завърши едва осми в последното състезание след две блъскания с Такума Сато и брат си Ралф. Неговият партньор Рубенс Барикело обаче изтръгна победата, а конкурентът за титлата Кими Райконен остана втори. Така Шуми триумфира на върха с 93 точки срещу 91 на Райконен.