Пилотът на Ферари Фелипе Маса спечели надпреварата за Гран при на Европа на уличното трасе във Валенсия - 1:35,32,339 часа, 12-и старт от шампионата във Формула 1. Втори остана Люис Хамилтън (Макларън), а трети завърши Роберт Кубица (БМВ).

Маса потегли добре и води колоната до края на надпреварата. Голяма битка се води за втората позиция, но с малко по-агресивно поведение Хамилтън успя да спечели мястото срещу Роберт Кубица (БМВ). Кими Райконен (Ферари) отстъпи едно място, след като пред него се вмъкна Хейки Ковалайнен (Макларън). В първата обиколка отпадна Фернандо Алонсо (Рено), който претърпя инцидент с Казуки Накаджима (Уилямс), който го удари в задното крило.

Осем обиколки след старта нямаше промяна в първите места в колоната. Уверено водеше Фелипе Маса, пред Хамилтън, Кубица, Ковалайнен и Райконен. Хейки доста притискаше Кубица, който пък се оплака на инженерите си, че има проблеми с колата.

От БМВ веднага реагираха и обясниха на Роберт, че карбонова отломка се е закачила в предно ляво колело и това е причината да чувства дискомфорт. Проблемът ще бъде отстранен при влизането в бокса.

В 14-ата обиколка Маса посети първи бокса (9,1 секунди) и му бе направена промяна на ъгъла на предното крило. Бразилецът излезе пред Кими, който бе пети.

Обиколка по-късно и Хамилтън мина през бокса (8,9 секунди) и се върна на трасето след Кими.

Температурата на асфалта е 44 градуса, а на въздуха 29 градуса.

След 29 обиколки водеше Маса, който имаше аванс пред Хамилтън от 8,4 секунди, а следват Кубица, Ковалайнен и Райконен.

Към момента в бокса не бе влизал само Нелсиньо Пикет - младши (Рено), който се намира на 11-а позиция. В следващата обиколка и Нелсиньо мина през бокса (9,3 секунди) и вече бе на 12-а позиция.

24 обиколки преди края Маса записа най-бърза обиколка - 1:38.840 минута.

Маса за втори път минава през бокса (8,5 секунди) и меки гуми, а при изхода бразилецът едва не се удари в Адриан Сутил (Форс Индия), който приключи смяната си секунда преди него. Все пак Маса показа рефлекс и до инцидент не се стигна. Хамилтън водеше колоната и има 12 секунди аванс пред Маса - 19 обиколки преди края.

Стюардите на Гран при на Европа се очаква да разгледат случая между Маса и Сутил и бразилецът може да отнесе санкция, защото не е направил безопасна маневра?

Хамилтън също мина през бокса (7,1 секунди) и меки гуми. Към момента Люис изоставаше от лидера Маса на 5,7 секунди.

Адриан Сутил (Форс Индия) изпусна завой и се удари леко в предпазната ограда, но така за него надпреварата приключи, след като счупи предно дясно окачване.

Кими и Хейки минаха през бокса 14 обиколки преди края. Кими удари двама механици, след като мина през краката им, а горивният шлаух остана закачен на колата му. Инцидентът ще бъде разгледан след края на състезанието.

Механикът бе изнесен от трасето на носилка. Определено грешката е на Кими, който потегли на жълта светлина, а не на зелена.

Бързината на Кими бе продиктувана от съревнованието му с Хейки, който бе в бокса по същото време. Това стана 12 обиколки преди края. Водеше Маса, пред Хамилтън, Кубица и Ковалайнен.

В следващата обиколка моторът на Кими изпуши.

Оформи се интересна битка между Кубица и Ковалайнен, а преднината на поляка бе 5,7 секунди, но Хейки се движеша по-бързо по трасето.

До края не настъпиха промени в челото на колоната.

Стюардите на Гран при на Европа предупредиха Маса за инцидента със Сутил и му наложиха глоба от 10 000 евро, но до промяна на класирането няма да се стигне.