Двойна победа в Гран при на Германия спечелиха Михаел Шумахер и Фелипе Маса, като превъзходството на пилотите на Ферари срещу конкуренцията отново бе изразително, така както стана в САЩ и във Франция. За Михаел това бе четвърта победа у дома и трета поредна във втората половина на сезона.

Шест кръга преди края на шампионата Михаел Шумахер успя да намали аванса на световния шампион Фернандо Алонсо на 11 точки. Водачът в класирането и на Хокенхайм взе точки, но завърши едва пети, като в нито един момент нямаше шанс да атакува лидерите. Преди Гран при на Унгария следващата неделя Алонсо вече има 100 точки, а Михаел е с 89.

При конструкторите авансът на Рено се стопи на 10 точки след втората поредна двойна победа на Скудерията. Рено е с 149 точки, а Ферари с 139.

Тръгналият от първа пзиция Кими Райконен направи отличен старт и поведе пред Михаел Шумахер и Фелипе Маса. Финландецът се задържа начело 9 обиколки до първото си спиране в бокса, където обаче имаше проблеми със смяната на едната от задните му гуми. Кими загуби над 20 секунди и когато се върна на пистата бе едва осми.

Това естествено изведе начело Шумахер, който наложи непосилно темпо за съперниците си и остана начело до финала. Малко преди края на състезанието Шуми върна газта и двамата с Маса финишираха заедно.

Зад тях Райконен проведе състезание с 3 спирания в бокса - единствен от пилотите в челото, но това му помогна да се качи на подиума. Финландецът прогресираше в класирането, а веднага след последното си спиране в бокса догони Дженсън Бътън и го изпревари с лекота на обратния завой на Хокенхайм, което му осигури третото място на финала.