Със срещата между 202-рия национален отбор в света, този на малкия карибски остров, Монсерат и Белиз, започнаха квалификациите за световното първенство по футбол през 2014г. Този двубой се игра в Тринидад, защото Монтсерат нямат игрище, отговарящо на стандартите на ФИФА. Островът има едва 6,000 жители, поданици на английската кралица, и през 1995 влезе в световните хроники с вулкана, който унищожи една трета от него.

Белиз победи с 5:2 и направи реванша протоколен. Все пак, футболистите на Монтсерат вкараха 2 гола  чрез играча на английския аматьорски Лоубороу Динамо - Ходжсън. Първото полувреме завърши при равенство 1:1, а първият гол в квалификациите изобщо, вкара звездата на Белиз МакКоули, който впоследствие направи хеттрик.

С този двубой беше поставено началото на маратон с продължителност две години и половина. В турнира ще участват 204 отбора и се очаква да бъдат изиграни повече от 800 двубоя. Само домакинът Бразилия, има осигурено класиране. Останалите тимове ще се борят за 31 места.

Четири федерации няма да взамат участие в квалификациите : Бруней, Бутан, Гуам от Азия и Мавритания от Африка. Новото е че, междуконтиненталните плейофи ще бъдат определени чрез жребий на 29 юли, а не както досега предварително. Това се наложи след протеста на Конкакаф. На миналите квалификации четвъртият отбор от този район, Коста Рика, трябваше да играе с петия от Южна Америка - Уругвай. Известно е, че отборите от Южна Америка превъзхождат значително тези от Азия и Океания. Конкакаф ще разчитат да им се падне тим от тези региони.

Ето по какви правила ще протече квалификационният цикъл.

Европа 53 страни за 13 места - 268 срещи.
Старият континент класира отново 13 тима. Цялата процедура по квалификацията е копие на тази, използвана за първенството през 2010г. Отборите ще бъдат разделени на 9 групи, осем с по шест отбора и една с пет. Победителите се класират директно за финалите. Между вторите отбори се извършва класиране, в което не се вземат предвид срещите с шестите отбори в групите ( имаме група с 5 отбора). Последният отбор отпада, а останалите 8 образуват 4 плейофни двойки, победителите от които се класират за Бразилкия 2014.

Разпределението на урните за жребия ще стане известно на 29 юли, когато излезе ранглистата на ФИФА. България ще бъде в трета урна. Интересно е ,че страни  като Франция и Русия, няма да бъдат водачи. Така възниква вариант ,да попаднем в компанията на Германия и Франция, но също така на Гърция и Словения. Спрямо класацията за май, в нашата група не могат да попаднат Турция, Чехия, Израел, Ейре, Украйна, Белгия, Румъния, Босна и Херцеговина. С новата ранглиста са възможни промени.

Южна Америка 9 тима за 4+1 място - 72 срещи.
Зона Южна Америка отново ще проведе първенство всеки срещу всеки. Победителят за съжаление няма да може да се нарече шампион на Комнебол, вследствие домакинското класиране на Бразилия. Първите четири отиват директно на финалите, а петият ще участва с огромни шансове за успех на междуконтиненталните плейофи.

Африка 52 тима за 5 места - 154 срещи.
Черният континент ще излъчи своите представители по нова система. Първоначално 24-те по слаби отбора ще образуват 12 двойки, за да сведат участниците до 40. Те ще бъдат разпределени в 10 групи с по 4 участника. Десетте победителя ще образуват 5 двойки, победителите, от които ще се класират за финалите на световното първенство. Тази зона се харакеризира с най-голяма равностойност, като при всеки квалификационен цикъл се появяват нови участници на световните финали. Тук имаме цели отбори, съставени от емигранти в Европа, които след като се завърнат в Африка, забравят за всякаква организация на футболния терен.

Азия 43 тима за 4+1 място - 148 срещи.
Азия е континета, който ще направи най-бърза пресявка. На 30 юли за официалния жребий ще бъдат останали само 20 от първоначално стартиращите 43 федерации. На бързо ще бъдат изиграни два елиминационни кръга с 8 и 15 двойки респективно. В Рио де Жанейро ще бъдат изтеглени 5 групи от по 4 отбора. Първите два продължават в 2 групи от по 5, като победителите и подгласниците се класират за финалите, а третите играят азиатски плейоф, който ще излъчи тимът, участващ в междуконтиненталния.

Северна и Ценрална Америка и Карибите 32 тима за 3+1 място - 108 срещи.
Първата стратирала зона Конкакаф ще изиграе сложен турнир с една елиминационна и две групови фази. Първоначално 8 двойки играят срещи на разменено гостуване с цел отборите да бъдат сведени до 24. Те ще бъдат разпределени в 6 групи от по 4 тима. Победителите ще образуват традиционната за тази конфедерация финална шестица, която ще излъчи трима финалиста и един представител за междуконтиненталния плейоф.

Океания 11 тима за 0+1 място - 32 срещи.
В екзотичната зона Океания ще бъдат използвани Тихоокеанските игри за определяне на трима от финалистите за груповата фаза. На тези игри ще участват и отборите на Кирибати и Тувалу, които нямат право да участват във световните квалификации, защото са само асоциирани членове на ФИФА. Отборът на Нова Зеландия се класира директо за груповата фаза и най-вероятно ще се класира за плейофите. След като Австралия "избяга" в Азия, тук нямаме интрига, но представителят на тази зона в ЮАР 2010, завърши надпреварата  като единствен непобеден, и допринесе за елиминирането на действащия световен шампион.

Междуконтинентални плейофи 4 тима за 2 места - 4 срещи.