Най-малко 22 души загинаха, а други 132 са ранени на стадиона в Абиджан по време на световната квалификация Кот Д'Ивоар - Малави, съобщиха световните агенции.

Дезире Тагро, министър на вътрешните работи, съобщи, че стадионът е бил препълнен и голямото струпване на хора е довело до трагичния инцидент. Стена на една от трибуните се срутила, което предизвикало паника в тълпата.

Полицията използвала сълзотворен газ, за да разпръсне хората, но това предизвикало паническо бягане, довело до трагедията.

"Имаше много фенове. Всички се бутаха и искаха да влязат на стадиона, защото мачът започваше", каза Дезире Тагро.

Това е поредният подобен инцидент, който се случва по стадионите в Африка в последното десетилетие.

На терена домакините от Кот Д'Ивоар нямаха проблеми с Малави и победиха с 5:0. Звездата Дидие Дрогба вкара две от попаденията при завръщането си в националния отбор след контузия.

Нападателят на Челси пропусна първите шест квалификации заради травма в коляното, но при завръщането си отбеляза от дузпа в 7-а минута, а след това реализира втория си гол в 27-а минута в двубоя от група Е.

Два от фаворитите в зона Африка - Египет и Нигерия, стартираха третата фаза на квалификации с неочаквани равенства.

Шампионът на Африка Египет завърши 1:1 със Замбия в група С, след като Амр Заки даде аванс на домакините, но 10 минути след почивката Денис Банда изравни.

Нигерия направи нулево равенство при гостуването на Мозамбик в група В. Мозамбик бе по-мотивираният отбор и имаше превъзходство, но в края на мача Обафеми Мартинс можеше да донесе победата на нигерийците, но от чиста позиция не успя да