Някои футболисти просто са орисани да бъдат велики. Други - нямат такъв късмет. Каквито и чудеса да вършат на терена отборите им не печелят. Популярният сайт "Fourfourtwo.com" е подбрал любопитен списък с играчи, които никога не са били шампионатни първенци с клуба си:

Гари Линекер

Вдъхновителят за този текст. Линекер завоюва един куп индивидуални награди. "Футболист на годината" (на играчите), "Футболист на годината" (два пъти), подгласник за "Златната топка", трикратен носител на "Златната обувка" в Англия и веднъж на Световно първенство.

Няма да сгрешим, ако кажем, че той е един от най-великите нападатели за всички времена. Утешителна награда за легендата са националните купи на Англия и Испания. Печели и КНК (1989 с Барселона). Завърши кариерата си с толкова жълти и червени картони, колкото и титли - 0.

Снимка 338663

Някак винаги успява да е на неточното място в неточното време. Евертън постига последователно: 1-во, 2-ро и 1-во място от 1984 до 1987. Познайте в кой от сезоните Линекер е при "карамелите" и вкарва 3 хеттрика към 30-те си шампионатни гола...

Когато "сините от Ливърпул" връщат титлата си, англичанинът вече е в Барселона. Завършва 2-ри, после 6-ти, после пак 2-ри. Мести се в Тотнъм и познайте какво - Барса е първенец 4 поредни години. Завършва иначе славната си кариера в Япония, където дори не е близо до титлата.

Фернандо Торес

Саган Тосу се бори за оцеляването си в Джей Лигата. Това значи, че Торес отново ще остане "на сухо". На пръв поглед невероятно, но е факт - испанецът спечели Шампионска лига, Лига Европа, Световно и Европейско първенство (два пъти)...

Никога не е ставал шампион на страната, в която е късал мрежи.

Снимка 306123

Между двата си периода в Атлетико (Мадрид) нападателят се присъедини към Челси от Ливърпул. При това 6 месеца след дубъла на "сините", а след това бе даден под наем. Именно в този сезон Жозе Моуриньо се завърна - с титла! Съвпадение, може би.

Торес дори веднъж бе на 3-то място за "Златната топка". Само Лионел Меси и Кристиано Роналдо бяха пред него на почетната стълбичка.

Сократес

Докторът бе част от великия бразилски състав през 1982. Който не спечели нищо. Витрината с медали на полузащитника е значително по-малка, отколкото трябваше да бъде. Печелил е само щатски лиги в Страната на кафето, но никога националната. Престоят му във Фиорентина също не му носи отличия.

В книгата си Сократес разкрива своята философия за футбола: "Първо идва красотата. После победата. Но най-важна е радостта."

Стивън Джерард и Джейми Карагър

Двете големи "червени" сърца. Не натякваме умишлено на феновете на Ливърпул за липсата на титли. Ако пък не бяхме включили Джерард и Карагър, привържениците на мърсисайците щяха пак да се обидят. Така щяхме да игнорираме две легенди.

Снимка 264263

Затова нека ги споменем. След това трябва да отбележим Истанбул и да продължим напред. Следващият?

Стенли Матюс

Някои го наричат Първия футболен благородник. Сър Матюс става кавалер на "Златната топка" на 41. Вторият - Алфредо Ди Стефано също получава сериозна подкрепа, но вотът честно дава короната на англичанина.

Има над 300 мача за Стоук и над 350 за Блекпул. С тези тимове печели промоция за английския елит. Триумфите във Втора лига са с 30 години години разлика един от друг! Вдига и Купата на ФА през 1953. Матюс почина през 2000 на 85-годишна възраст.

Джими Флойд Хаселбанк

Не беше на ниво "Златна топка", но стана 2 пъти голмайстор на Висшата лига. Заслужаваше много повече отличия от една Купа на Португалия с Боавища (1997).

Холандецът остана 2-ри с Атлетико (Мадрид) за Купата на Краля, във Висшата лига и за Купата на ФА с Челси и в Купата на УЕФА с Мидълзбро. На 36 години, в края на кариерата си, имаше последен шанс поне да спечели най-стария трофей във футбола. Неговият Кардиф срещна Портсмут на финала. По-силен, но преодолим съперник.

Хаселбанк пак беше подгласник.

Антоан Гризман

Французинът остана на крачка от върха в Ла лига през миналия сезон с екипа на Атлетико. През 2015/2016 "дюшекчиите" събраха 88 точки, допускайки само 18 гола - а останаха 3-ти! На тази позиция беше и Гризман в класирането за "Златната топка". След големите звезди на тези 2 гранда - Меси и Роналдо.

Снимка 293152

Спечели Световното първенство, но шампионска в титла на клубно ниво липсва. Антоан се присъедини към мадричани от Реал Сосиедад веднага, след като те триумфираха в Испания (2014). Има и загубен финал в Шампионска лига.

Гордън Бенкс

Легендарният вратар, помогнал много за спечелването на единствената до момента Световна титла на Англия (1966). Единствените му клубни отличия са 2 - по една Купа на Лигата с Лестър и Стоук.

Негово е фамозното спасяване срещу Пеле през 1970.

Международната федерация по история на футбола и статистика (IFFHS) го поставя на 2-ро място за всички времена. Само Лев Яшин е считан за по-добър вратар за всички времена.

Боби Мур

Лесно е да сложиш в подобен списък играчи, които са играли само в един отбор като Джерард и Карагър. Мур играе за Фулъм, а след това за отбори в Дания и САЩ. Но най-дългият и запомнящ се период в кариерата му е в Уест Хем.

Десетилетие и половина е в "чуковете". В този период не завършват по-напред от 6-ти в класирането.

Даниеле Де Роси

Гладиаторът на Рим. По тъжно стечение на обстоятелствата дебютира веднага след шампионския сезон на "римските вълци". От тогава клубът не е печелил Серия А. Де Роси е капитан на Рома от оттеглянето на гения Франческо Тоти. Спечели 2 пъти Купата на Италия и стана шампион на планетата (2006). От последната си титла грандът от "вечния град"... завърши 8 пъти на 2-ро място.

Снимка 379235

Източник: UEFA.com

Не е било писано на Даниеле да стане шампион на Ботуша.

Марко Ройс

Подобно на Гризман в Атлетико - Ройс заигра в титулярите на Дортмунд, след като отборът тръгна стремглаво надолу. БВБ е жертва на доминацията, наложена от Байерн (Мюнхен) през последните няколко години. Пострада и от порочната серия загубени финали от Юрген Клоп.

Снимка 352041

Източник: EPA/БГНЕС

Ройс "спечели" 2-ро място 7 пъти... за 4 години. Веднъж в Шампионска лига, 3 пъти в Бундеслигата и 3 пъти за Купата на Германия.

Пропусна и Мондиала през 2014, когато немците станаха световни шампиони. След напускането на Клоп - Марко най-после спечели трофей. Националната купа при Томас Тухел през 2017.

Хуан Мата

Страхотен футболист. От 5 години е в Манчестър Юнайтед и неведнъж извади "червените дяволи" от ада. Преди това защитаваше цветовете на Челси - друг от доминаторите на Острова. Беше считан за равен с Давид Силва в националния отбор на Испания. Подобно на него - бивш играч на Валенсия.

Снимка 277144

Спечели Шампионска лига в първия си сезон на Острова. Но от тогава...

Клаас-Ян Хунтелаар

Цели 5 сезона с Аякс - гранд, сериен победител. По един в колосите Милан и Реал (Мадрид).