Ривър Плейт разгроми мексиканския Тигрес с 3:0 във финала-реванш за Копа Либертадорес и завоюва трофея за 3-ти път в историята си. Първата среща преди седмица в Монтерей завърши без голове.

Мачът се игра под проливния дъжд на ст. "Антонио Веспучио Либерти" в Буенос Айрес. Домакините наложиха тотално превъзходство още от първата минута, но не можаха да се възползват от открилите им се положения. Едва минута преди края на полувремето гениално изпълнение на Лионел Ванджони им позволи да открият резултата. Халфът на домакините се освободи от съперник, като прокара топката между краката му, напредна и центрира перфектно за Аларио, който с глава реализира.

През второто полувреме Ривър Плейт затвърди победата си. В 74-ата минута Карлос Санчес удвои от дузпа, което принуди Тигрес да заиграе ва банк. Това отвори пространства за опасни контри пред домакините и 4 минути след втория гол мачът свърши с попадение на Рамиро Мори: 3:0.

Ривър беше без старши треньора си Марсело Галярдо. Той изгледа двубоя от трибуните заради наказание, наложено му за остри реплики срещу съдията в първия мач. Натрупани картони оставиха извън състава десния бек Габриел Меркадо, а нападателят Родриго Мора отпадна заради контузия.

Любопитното е, че двата отбора се срещнаха общо 4 пъти в настоящото издание на турнира и предишните три мача неизменно завършваха наравно.

Това е третата Копа Либертадорес за Ривър, като предишните две са от 1986 и 1996 г. Тимът е и абсолютен рекордьор по спечелени титли от първенството на Аржентина - цели 36, като вечният съперник Бока Хуниорс има 30, а третият Расинг е далеко назад с едва 17 титли. През 1986 г. Ривър Плейт печели и Междуконтиненталната купа.

Успехът окончателно слага край на един труден период в историята на Ривър Плейт. Само преди три години аржентинският колос беше във втора дивизия, но сега отново стъпи на континенталния връх след 19-годишно очакване.

Загубата на Тигрес означава, че все още нито един клуб от Мексико не е ставал шампион на Южна Америка. Крус Асул през 2001 година и Гуадалахара през 2010 също стигнаха до финала, но отстъпиха съответно на Бока Хуниорс и Интернасионал. За Ривър пък това е първа купа от 1996 година.