Световният шампион Италия загуби от тима на Хърватия с 0:2 в контролна среща в Ливорно. Както е известно обаче новият наставник Роберто Донадони не повика нито един от героите на Мондиал 2006 с изключение на резервния вратар Марко Амелия.

Роденият в Бразилия Едуардо да Силва изведе гостите напред в резултата в 28-та минута, като с удар с глава направи безпомощен Амелия. Хърватите, които вече са под ръководството на Славен Билич изглеждаха уверени и увеличиха аванса си три минути преди почивката.

Италианският вратар парира изстрела на Милан Рапаич, но при добавката Лука Модрич бе точен - 0:2. През второто полувреме Кристиано Лукарели изпусна на намали резултата с глава след центриране на Франко Семиоли. На ответната страна Амелия спаси шут на Модрич.

В края и двата тима пропуснаха по едно положение - Давид ди Микеле за Италия и Бошко Балабан за Хърватия.

"Не мога да се оплача от това, което показаха изпробваните от мен футболисти. Те се представиха дори по-добре отколкото очаквах на този етап от сезона. Знаехме че съперникът е много по-подготвен от нас и това си пролича", заяви новият старши треньор на "Скуадра Адзура" Роберто Донадони.

В същото време бронзовият медалист от Мондиал 2006 Германия отвя Швеция с 3:0 в повторение на 1/8-финала от световното първенство. Новият селекционер на Бундестима Йоаким Льов стартира блестящо при дебюта си пред 53 хиляди зрители на "Фелтинс Арена" в Гелзенкирхен.

Бернд Шнайдер, който бе капитан в отсъствието на контузения Михаел Балак, откри резултата още в четвъртата минута. Четири минути по-късно голмайсторът Мирослав Клозе се възползва от грешка на защитата, преодоля двама шведи и с точен удар покачи на 2:0.

Малко преди почивката (44 минута) нападателят на Вердер засече с глава след центриране на Бастиан Швайнщайгер отляво и направи резултата класически. През втората част Льов извърши редица смени, като дебют за националния тим на Германия направиха защитниците Малик Фатих от Херта и Мануел Фридрих от Майнц.