Португалският Порто е обвинен в уговаряне на мачовете срещу Ещрела Амадора и Бейра Мар през сезон 2003/04, годината кояго тимът бе изведен от Жозе Мауриньо до триумф в Шампионската лига. Клубът е заплашен отнемане на 6 точки от актива за настоящия сезон, като „драконите" имат аванс от 16 точки пред втория Бенфика, или може да бъде пратен директно във втора дивизия.
„Порто и президентът на клуба бяха уведомени от португалската футболна лига за обвиненията и предпреприетото разследване", обявиха от клуба.
Порто победи Ещрела Амадора с 2:0 през въпросния сезон и направи 0:0 с Бейра Мар, което бе достатъчно на тима да спечели шампионската титла с аванс от 8 точки пред Бенфика.
Случаят е известен в Португалия като „златната свирка"и се разглежда от четири години насам в тясно сътрудничество между футболната лига и правосъдната система. Порто има пет дни да представи своята защита.
Клубният президент Жорже Пинто да Коща (на снимката вляво) е заплашен от наказание между 2 и 10 години ако бъде признат за виновен за корупция или между 6 месеца и 2 години за опит за корупция.
Да Коща ще бъде съден от граждански съд от прокуратурата в Порто заради обвиненията за подкуп на рефера на мача с Бейра Мар.
xrxc3000
на 01.04.2008 в 20:07:39 #1аиде о6те една 6ега дано