Един следобед на последната седмица на октомври Пини Захави (на снимката) отиде на среща в "Лес Амбасадьорс" - частен клуб и казино в Мейфеър, Лондон. Там той дискутира бизнеса си с Киа Йорабчиан - англо-иранеца, който искаше да купи Уест Хям. На масата пред тях имаше мобилни телефони, малък факс, дневници и белгийски шоколад.

Захави - първият и единствен футболен суперагент, пуши кубински пури, докато говори свободно на родния си език иврит, португалски, немски и английски. "Ако извадят 15 млн. евро за момчето от Ривър плейт, може би цената му ще се вдигне", се дочува от единия му разговор. В същото време Йорабчиан споменава президента на Бенфика и пита колко билета трябват на Захави за мача на ЦСКА (М) с Арсенал.

Противно на клишето, че на финансовите дела във футбола им липсва прозрачност и са дело на тайни бизнесмени, двамата стоят спокойни и без охрана. Докато бе с мен, Захави бе учтив и забавен. Дори когато Карлос Алберто - бразилският нападател, спечелил Шампионската лига с Мауриньо в Порто , дойде за среща, Захави го накара да чака. Обяснението му за първото ни интервю бе просто: "Хареса ми гласът ти по телефона. Аз така преценявам хората. А и двамата си приличаме, защото и аз бях журналист".

Ноември, 1981 г. Израелският национален тим е в Белфаст, за да се готви за световната квалификация със Сев. Ирландия. По това време Захави е спортен журналист от "Йедиот Ахронот" и лежи спокойно в стаята си, пушейки любимата пура. До него е Юси Мелман, кореспондент на "Хаарец".

"Юси, казва Захави. - Искам да си извадиш урок от моята история. Моят начин да правя бизнес е да се местя от един вестник в друг на 4-5 години". Преди да отиде в "Йедиот", Захави, тогава на 36, е работил за спортното издание "Хадашот Хаспорт", но напуска след Мондиал`74 във ФРГ. След този разговор през 1981 г. Пини работи още 4 години за "Йедиот", преди да се премести в "Хадашот". Кариерата му на журналист приключва през 1988 г.

Мелман обяснява онзи разговор: "Хадашот Хаспорт" е много, много популярен в Израел. Пини ми каза: "Ако се местиш от едно място на друго, ще получиш компенсация и по-добра заплата. Ти искаш ли да направиш пари? "Естествено, отвърнах аз. - Не искам да остана
беден спортен журналист!"

Оттогава Захави със сигурност е направил пари. Близък до него бизнесмен твърди, че в момента има 65 млн. паунда, които "ще му позволят да се оттегли в пенсия със стил. Но той обича да работи". Пини е футболен търговец по рождение, човек, който може да инициира и финализира всяка сделка, била тя за играч, клуб или агент. Има може би най-добрите контакти в играта. "Да, така е, защото никого не съм разочаровал. Върша всичко честно и без мръсни номерца", твърди Пини.

Възходът на Захави съвпада с превръщането на футбола в глобален феномен. Богатството, влиянието и силата на играта провокираха разширяването на участниците на мондиалите и създаването на Шампионската лига, увеличаването на парите от тв права и от спонсори, което трансформира националните първенства и направи от Премиършип най-богатата лига.

Пини е замесен в някои от най-скандалните случки през последните години, като например трансфера на Рио Фърдинанд от Лийдс в Манчестър Юн за 30 млн. паунда през 2002 г., тайните преговори на Челси със Свен-Горан Ериксон през юли 2003 г. и с Ашли Коул през 2005 г. За ужас на феновете на Лийдс Рио премина при кръвния враг, Ериксон бе селекционер на Англия, когато се срещна с Роман Абрамович, а левият бек имаше контракт с Арсенал и нямаше право да води преговори, когато се срещна с Мауриньо и Питър Кениън.

Без значение какво се случи, Захави се размина неопетнен. Той е регистриран като агент в Израел, така че не е под юрисдикцията на Английската асоциация (ФА). Докато Кениън, агентът на Коул - Джонатан Барнет, Мауриньо и Челси бяха наказани. Сега ФА обмисля промяна на правилника си, за да не се повтори това, а и вече помоли ФИФА да разследва ролята на Захави.

Сред приятелите на Пини са премиерът на Израел Ехуд Олмерт и Ровен Ривлин - бивш говорител на израелския парламент и вероятен бъдещ президент. Заедно с Ели Азур - собственик на няколко рускоезични вестника в Израел, притежава "Чарлтън" - медийна компания, която държи правата за излъчване на Премиършип, а също и на най-важните мачове в еврейската държава.

През 2003 г. Захави помогна на Роман Абрамович да купи Челси. Представен е на руския олигарх две години по-рано в Москва от общ приятел, а приятелството им се скрепява, след като го кани на мача Манчестър Юн - Реал (М) през 2003 г. - два месеца преди да купи "сините". Захави не само бе в центъра на сделката, но и в покупката на важни играчи същото лято. Според запознати е прибрал 5 млн. паунда като комисиони от 111-те милиона, които Абрамович хвърли за попълнения. Идването на руснака доведе до обвиненията, че чуждите пари (досега Челси е похарчил 441,5 млн.) водят английския и европейския футбол до дисбаланс.

Миналия януари Захави помогна и на Александър Гайдамак да придобие Портсмут. Саша, синът на олигарха в изгнание Аркадий Гайдамак, е роден в днешна Украйна и притежава също Бейтар (Йерусалим). През август съдейства за идването на Карлос Тевес и Хавиер Масчерано в Уест Хям. Те са собственост на Медия спортс инвестмънт (MSI), на който Йорабчиян бе доскоро шеф, а Захави работи като брокер. Тази практика е нормална за Южна Америка вече 25 години и ще бъде въведена в Европа, "за да оцелее играта".

Пини е единствен консултант на "Херо футбол фонд", учреден миналото лято. Сред членовете му са бившият рефер Дейвид Елъри и юристът по спортно право Дейвид Грифит-Джоунс. Целта му е да купува правата на играчите. Такива схеми са много разпространени, макар че MSI е най-популярната. През 2004 г. тя купи контролния пакет в Коринтианс за 10 години и прати там своите Тевес и Масчерано (Глобо - бразилската тв компания, държи 50 процента от правата върху Масчерано) съответно от Бока Хуниорс и Ривър Плейт. Те нямаха особен успех на терена и сега са в Уест Хям.

Кое е предимството играчите да са собственост на компании? Бизнесмен, близък до Тевес и Масчерано, смята, че "футболистите не ги интересува кой държи правата им, стига някой да се грижи за тях". Трансферът на Тевес от Бока в Кориантианс бе дело на аржентинския агент Фернандо Идалго, партньор на Захави в HAZ Sports. Сделката с Уест Хям наля в сметката на Пини не по-малко от 5 млн. паунда. В договора обаче има клауза, че клубът трябва да ги продаде, ако пристигне изгодна оферта през следващите пет години. В противен случай "чуковете" ще платят 40 млн. паунда.

Захави не е акционер в MSI. Компанията е собственост на Бадри Патаркацишвили - грузински милиардер и собственик на Динамо (Тбилиси), и е подкрепян от руския олигарх в изгнание Борис Березовски, който живее в Лондон. Пини действаше като агент на Уест Хям при сделката с аржентинците и му е било платено по същия начин, както при идването на Абрамович в Челси.

Всъщност, в ерата на глобализацията има ли значение дали клубът е притежаван от чужденци? Джими Хил, част от футбола над 50 години като състезател, мениджър, администратор и коментатор, вярва, че "Херо футбол фонд" и олигарсите са от полза за играта. "По странен начин феновете са виновни за това, което става, защото имат нереалистични очаквания, че техният отбор винаги трябва да печели", казва Хил. Гордън Тейлър, изпълнителен шеф на Асоциацията на профифутболистите, обаче е против тази практика. "Все едно търгуваме с хора. А и е дестабилизиращо за аутсайдерите да имат финансов интерес към играчите".

Захави обаче няма скрупули. "Един футболист, дори да е собственост на компания, пак принадлежи на клуб по правилника на ФИФА. Един човек или компания могат да държат само икономическите права", смята Пини. Според него Гордън Тейлър просто се страхува от промяната, а това е и проява на ксенофобия. "Тук се вихри кампания срещу чужденците и аз съм жертва на това. В Англия е по-лесно да купиш играч за 10 млн. с партньор, защото поделяш риска. Ако той се провали и не можеш да го продадеш, какво ще правиш? В нашия случай поне провалът няма да е само твой", смята Захави.