Феновете на футбола със сигурност ще помним дълго лятото на 2013-а година. При това не заради европейско или световно първенство, не дори и за екзотичната надпревара за Купата на Конфедерациите, която по-скоро е излишна, отколкото полезна, но това е друга тема на разговор. А заради десетките треньорски рокади, които се случиха в голяма част от водещите отбори на Стария континент, при това в интервал на няколко седмици.

Замислих се и си опитах да си спомня кога съм виждал толкова треньорски смени в рамките на едно лято. И веднага намерих отговора - никога! Какво се получи? Байерн Мюнхен, Реал Мадрид, Барселона, Манчестър Юнайтед, Манчестър Сити, Челси, Интер, Наполи, Рома и ПСЖ, ще започнат новия сезон „на чисто", с нов треньор и „стари" амбиции. С други думи казано около 90% от футболните грандове в Европа ще имат нов облик наесен.

Съвсем логично новите треньори идват с нови идеи и в голяма степен с нови футболисти. Не бе учудващ фактът, че предишният сезон още не бе приключил, а някои от големите трансферни бомби вече бяха факт. Става въпрос най-вече за Марио Гьотце (от Борусия Д в Байерн М) и Неймар (от Сантош в Барселона).

Повече от месец преди края на трансферния прозорец, вече изброените отбори направиха куп многомилионни трансфери. Пеп Гуардиола, освен Гьотце, взе със себе си в Байерн и Тиаго Алкантара. Реал подписа с талант №1 на Испания - Иско, в Сити са на обичайното си ниво и за нула време хвърлиха 100-ина милиона паунда за Негредо, Йоветич, Навас и Фернандиньо.

От любимия си Лондон Жозе Моуриньо също напомни за себе си и взе Андре Шюрле, една от големите надежди на Германия. Португалецът обаче подготвя и своя „Специален" трансфер, който е Уейн Руни. Новият шотландски мениджър в Юнайтед - Дейвид Мойс е странно пасивен до момента, но има цялото време на света да привлече я Гарет Бейл, я Кристиано Роналдо или някоя друга от актуалните звезди в Европа.

В Италия също не си губят времето. Рома затегна дефанзивния вал с Бенатиа, Майкон и Строотман. Юве, макар и без нов треньор, се подсилиха с Огбоня, Тевес и Йоренте, а Наполи взеха двама от Реал М - Хосе Кайхон и Раул Албиол. Мамма миа!

„Новите" играчи на голямата сцена - Монако и ПСЖ, обаче удариха всички в земята. За добро или за лошо, двата френски отбора нямат финансови граници и хвърлиха стотици милиони за нови играчи. Затова ясно говори и фактът, че двата най-скъпи трансфера до този момент са дело именно на Монако и ПСЖ, съответно Радамел Фалкао и Единсон Кавани.

И това се очертава да бъде само началото на трансферите. Юнайтед все още не са казали тежката си дума, а новият треньор на Барса, който и да е той, със сигурност ще иска да се подсили с един-два трансфера!

Някъде в страни от случващото се стоят „братовчедите" от Милан и Интер. Двата гранда от Ломбардия далеч не изживяват най-добрите си години, а собствениците им - Берлускони и Морати ясно дадоха да се разбере, че кранчето с големите пари отдавна е затворено. Финансовият фейърплей е оправданието на петролния и медийния бос, но това едва ли топли „червено-черните" и „синьо-черните" тифози в модната столица на Европа. Като потвърждение ще добавя, че едните (Интер) вече повече от година не спират да продават скъпите си играчи (Ето'о, Майкон, Жулио Сезар, Уесли Снайдер). Другите пък преговарят цяло лято за футболист от руското първенство  (Кейсуке Хонда), с когото се надяват да се върнат на върха в Италия и ...

Лято е, време е за плаж и студени коктейли, но феновете на Цар Футбол със сигурност ще „чекване" ежечасово на мобилните си телефони какво се случва на трансферния пазар. И оправдано, след като играчи като Руни, Бейл, Суарес, Игуаин, Модрич, Кака и др. все още са на тезгяха.