Защо хвърлих милиони на вятъра? Този въпрос си задава руският милиардер Дмитрий Риболовлев за онези 60 милиона евро, дадени за Радамел Фалкао. Сега колумбийският Тигър иска да бяга, не бил щастлив на Лазурния бряг.

Дали Фалкао ще се откаже от 14 млн. евро заплата, не е ясно. Но историята помни много велики футболисти, които са страдали от попадане на грешното място.

В последните 15 години Златан Ибрахимович е единица мярка за голове и класа. Почти всяка година е шампион - с "Аякс", "Интер", "Милан", "Ювентус", "Барселона" и сега "Пари Сен Жермен"... Но има едно място, където Златан беше нещастен. Нарича се "Камп Ноу". През 2009-а "Барса" го представи пред 60 000 души, плати 45 милиона евро на "Интер" и даде в добавка оценения на още 20 милиона Самуел Ето. С още добавки сделката стана 69,5 млн. Но не пасна на каталунската философия. За две години статистиката му е 29 мача и 16 гола. Скара се с Пеп Гуардиола и си тръгна за едва 24 млн. в посока "Милан". "Треньорът уби мечтата ми", каза на прощаване Златан.

Знаете ли

кой е най-лошият трансфер на ХХI век

според вестник "Марка"? Името му е Джонатан Уудгейт. "Реал" купи английския национал за 13,5 млн. паунда от "Мидълзбро" през 2004-та. И какъв карък! Дебютира 13 месеца по-късно, и то как - с автогол и червен картон! За трите сезона в "Реал" Уудгейт навъртя общо 9 мача в Примера.

Контузия или вътрешен скандал убиха "Златната топка" Кака в Мадрид. В желанието си да взема най-добрите сред най-добрите, "Реал" плати 68,5 млн. евро на "Милан". Не му вървеше обаче. В първия си сезон вкара едва 9 гола. После започнаха контузии, беше в лазарета осем месеца. А Жозе Моуриньо видимо не го долюбваше, дразнеше се на въпроси за Кака. Миналото лято се върна в "Милан" като свободен агент.

"Челси" пък плащаше по 10 000 лири на футболист за едно докосване на топката. Става дума за носителя на Шампионската лига и Междуконтиненталната купа Уинстън Богард. Някои ще кажат - "Челси" взе холандския национал като свободен агент от "Барселона". Но заплатата му бе 40 000 паунда седмично. Няколко дни след подписването Клаудио Раниери обяви, че не желае Богард. Но Богард пък не желаеше да се мести. Игра четири години във втория отбор или с юношите. И така до идването на Роман Абрамович. Девет мача за "Челси" след 41 в "Барса" преди трансфера. Богард реши, че достатъчно е забогатял и се отказа.

Андрей Шевченко е друг кавалер на "Златната топка", който беше насаден на пачи яйца заради приятелство. Жозе Моуриньо не го желаеше в "Челси", но началник там е Роман Абрамович. Богаташът плати 30,8 милиона паунда на "Милан". На "Сан Сиро" Шева беше любимото дете на Силвио Берлускони заради своите 127 гола.

За три сезона в "Челси" вкара... девет пъти

В листа на световния рекорд по трансфер има имена като Кристиано Роналдо, Зинедин Зидан, Марадона, Кройф. Но през 1998-а на първо място бе... Денилсон. "Бетис" купи бразилеца за 21,5 млн. паунда от "Сао Пауло". Седем години нападателят игра в Севиля и вкара... 13 гола. Следващите стъпки в кариерата му са "Бордо", "Далас", "Висем" (Виетнам) и "Кавала"...

Великият сър Алекс Фъргюсън също има своите трансферни провали. А най-големият се казва Хуан Себастиан Верон. Аржентинецът се провали два пъти в Англия. Първо в "Манчестър Юнайтед", платил 28 милиона паунда, а после и в "Челси", който даде 15 млн.

"Ливърпул" също има своето място при трансферните грешки. А "Анфийлд" много се ужили от Анди Керъл, който струваше 35 милиона паунда! За два сезона нападателят се разписа точно 6 пъти.

Валери Божинов е провал не само за България

На мениджъра Джери Паломба наистина можем да се възхитим. За 11 години той направи осем тлъсти трансфера на Валери Божинов. През 2005-а нашето момче стана №1 на януарския трансферен прозорец - 13 млн. евро от "Фиорентина" за "Лече". После наем в славния "Ювентус", макар и в Серия Б. През 2007 година към Божинов полетяха арабските милиони на "Манчестър Сити". Три години - един гол. Но в този случай има оправдание - Бож скъса първо връзка на коляното, а след това и ахилес. Не игра почти 2 години. Реномето на рядък талант обаче не спираше да действа. Последваха трансфери в "Парма", "Спортинг", "Верона", "Виченца". Днес Божинов е без отбор и чака. Но е жалко, че за 11 години футбол във визитката му има едва 55 гола...

Никой не е застрахован от несполучлив трансфер. Това се отнася и за най-великия българин Христо Стоичков. Като настоящ носител на "Златната топка" Камата премина в "Парма" за изумителните през 90-те над 6 млн. долара. Стартира с голове в първите си три мача през 1995-а в калчото и след един сезон напусна, като котата му стигна едва 5.

По същото време Емил Костадинов бе купен от "Байерн". И до днес Екзекуторът на "петлите" е единственият наш с гол във финал на евротурнир. Но в "Байерн" няма с какво много да го помнят - 27 мача и 7 гола за 18 месеца. Твърде малко за нападател от неговия калибър.

Йордан Лечков пък отиде в "Марсилия" след Евро' 96. Като една от най-ярките звезди от САЩ' 94, изпаднал в немилост в "Хамбургер" заради великия си гол срещу Германия. Изкара само година във Франция.

Провал ли е трансферът на Димитър Бербатов в "Манчестър Юнайтед"? Едните гласове са за "Не!" - стана два пъти шампион и веднъж голмайстор на Висшата лига. Вестник "Дейли Мейл" пък го нареди под №40 в трансферните разочарования - не си струвал онези 30,75 милона лири...

Ако при Бербатов има дискусия, най-големият трансфер от "А" група зад граница е безспорен! Георги Иванов отиде от "Левски" в "Рен" през 2002 година за 4 млн евро. Две години във Франция, 11 мача, 1 гол...