Катар е вторият финалист за Купата на Азия, след изключително драматична победа над Иран с 3:2.

Иран започна ударно мача, след като поведе в резултата още в 4-ата минута, когато Сардар Азмун вкара с акробатичен удар.

Катар обаче изравни още в 17-ата минута, когато след рикошет топката стигна до Акрам Афиф и той подаде към Хасем Абулсалам, който с удар от границата на наказателното поле порази вратата на Алиреза Бейранванд.

Две минути преди края на първото полувреме Катар стигна до пълен обрат след хитър пас на Ахмед Фати, който намери Афиф и той с премерен удар прати топката покрай вратаря.

В началото на второто полувреме Иран притисна своя съперник и в 50-ата минута получи дузпа, след като Ахмед Фати игра с ръка в наказателното поле.

Зад топката застана Алиреза Джаханбакш, който не сгреши и в 51-ата минута порази вратата на Мешаал Аиса Баршам за 2:2.

В 83-ата минута Катар за трети път матира защитата на Иран. Абдел Азиз Хатем пусна разсичащ защитата пас, с който намери Аломез Али и останал сам срещу вратаря той прати топката в долния ляв ъгъл.

В добавеното време на мача Шоджа Халилзадех бе изгонен с директен червен картон и така Иран трябваше да доиграе мача с 10 души, като до края на срещата не успя да преодолее отбраната на Катар, въпреки че в 14-ата минута Джаханбакш удари греда.

Така домакинът на Мондиал 2022 си осигури участие във втори пореден финал в Купата на Азия, където ще спори за трофея с Йордания.

Катар - Узбекистан 1:1 в мач за Купата на Азия