Футболните клубове са похарчили 3.7 милиарда долара за трансфери през 2013 г., обяви ФИФА в годишния си доклад, който беше публикуван в сряда.

През 2013 г. са били осъществени 12 309 трансфера, което е с 4% повече от 2012 г., но ръстът в инвестираните суми за придобиване на нови играчи спрямо предходната година е внушителните 41%.

По традиция най-много пари са похарчили клубовете от Висшата лига - 913 млн. долара, което е една четвърт от общата сума и с 51% повече спрямо 2012 г. Те са платили близо 74 млн. долара на агенти и посредници при трансферите.

Ръстът идва логично на фона на новия тригодишен договор за телевизионните права, който влезе в сила от този сезон. BSkyB и BT платиха 4.7 млрд. долара, за да излъчват двубоите от Висшата лига, което е със 70% повече от предишния договор.

Изненадващо на второ място се нареждат италианските клубове, които въпреки индикациите за финансови затруднения са похарчили за трансфери 475 млн. долара.

Клубовете от Франция са на трето място с 420 милиона, като почти цялата сума е похарчена от финансово независимите "Пари Сен Жермен" и "Монако".

Испанските и германските клубове, които се представиха най-силно през 2013 г., са похарчили съответно 317 и 238 милиона долара. Следват Русия, Украйна, Турция и Португалия.

Най-купувани през 2013 г. са бразилските футболисти - 1558, което е 13% от общия брой трансфери. Средната възраст на трансферираните играчи е 25 години и три месеца.

Испанските клубове пък са спечелили най-много от продажбата на играчи - 248 млн. долара.

От ФИФА обявиха, че огромна част от общата сума за трансфери е била похарчена от пет клуба - "Монако", ПСЖ, "Манчестър сити", "Тотнъм" и "Реал" (Мадрид). Те са инвестирали близо 828 милиона в привличането на нови играчи.

"Само няколко отбора правят големи трансфери, а това изкривява пазара", коментира Марк Годард, който е генерален мениджър на Системата за регистриране на трансфери (ТМС) към ФИФА.

В топ 20 на страните, чиито клубове са похарчили най-много пари, са ОАЕ, Катар, Саудитска Арабия и Китай.

В доклада на ФИФА се отбелязва, че тези клубове имат голям финансов ресурс, но липса на качествени местни футболисти, заради което се инвестират доста средства в привличането на по-възрастни, но с доказано име в европейския футбол играчи.