Африканският футбол изнася огромен брой таланти по цял свят, но никога не е постигал сериозен успех на голямата сцена.
Преди време и Пеле, и бившият английски селекционер Уолтър Уинтърботъм предсказаха, че Черният континент ще произведе новия световен шампион до края на ХХ век, но досега видяхме само два четвъртфиналиста - Камерун (1990) и Сенегал (2002). Днес футболът в Африка чества своята 50-а годишнина, раздиран от проблеми с инфраструктурата и финансите.
Африканските страни са печелили световните титли в различни юношески възрасти, два пъти са ставали олимпийски шампиони, но тези триумфи по-късно са били засенчвани от признания за фалшифициране на документи.
Продължаващият износ на местни футболисти към Европа в търсене на по-високи заплати и повече престиж увеличи проблемите пред играта на Черния континент. Представянето на националните тимове става все по-добро с наемането на професионалисти, но вътрешните първенства са белязани от посредствени игри.
Юбилеят бе отпразнуван в Кайро, където Египет посрещна Швеция снощи в контрола. По-късно този месец в Судан и Етиопия също ще има тържества по случай 50-ата годишнина от първото издание на купата на Африканските нации. Четвъртият основател на континенталната надпревара - ЮАР, е предвидил няколко прояви за октомври.
Днес конфедерацията (КАФ) е втората най-голяма членка на ФИФА с 53 членове, само два повече от УЕФА. База за сравнение обаче липсва. КАФ разчита най-вече на дотациите от ФИФА в размер на 2,5 млн. долара годишно. Купата на Африка осигурява още толкова на всеки две години. Преди да се намеси световната централа, този турнир осигуряваше 80 процента от бюджета на КАФ.
Трансферите остават единственият възможен източник на пари за клубовете в Африка, където телевизията рядко предава мачове, а от тв права не се печели. КАФ дори няма търговски отдел, а продажбата на тв правата често са държани в тайна и почти винаги се печелят от френската "SportFive".
Експертите спорят дали приходите от футбола не са повече, но се крият зад имиджа на архаичната организация и вопли на политици. Президентът на КАФ Иса Хаяту, който ще направи 20 години на поста догодина, вярва, че за Купата на Африка и Африканската Шампионска лига представляват интерес за широката публика. "За съжаление, мачовете невинаги са качествени, а и инфраструктурата трябва да се подобри", смята Хаяту.
Камерунецът, който ще се кандидатира за нов мандат през 2009 г., обеща КАФ да отпуска повече пари за треньорски курсове на млади специалисти. Домакинството на Мондиал`10 от ЮАР дава на Африка шанс рязко да подобри своя футболен профил. Дали обаче континентът ще има свой победител на терена?
ArSeNaLcHo
на 10.02.2007 в 12:34:05 #1да им имам проблемите. С всяка изминала година африканците завладяват футбола. Не се сещам за нито един от класните отбори, който да няма африканец в отбора си.