Малцина са оптимистите за бъдещето на футбола във Франция през 2010. "Петлите" търпят унищожителни критики за представянето си на Мондиала - последно място в група "А" и едва 1 точка. Загуби от непретенциозния домакин Южна Африка (1:2) и Мексико (0:2)...

Катастрофа.

Снимка 354673

Източник: GettyImages

След първото полувреме на двубоя с "трикольорите" Никола Анелка псува своя треньор Раймон Доменек. Френската федерация го отстранява от отбора - нападателят не се извинява. Флоран Малуда също скандализира с присъствието си в Африка. Стотици фенове пък стават свидетели на свада между Патрис Евра и кондиционния треньор по време на открита тренировка. За капак целият отбор отказва да напусне автобуса в знак на протест.

Това са акцентите на френската мъка на Световното първенство през 2010.

Саморазрухата в лагера на "петлите" продължава и след шампионата. Новият треньор - Лоран Блан е принуден да повика напълно нов състав за дебютния си мач срещу Норвегия (1:2). 23-та "герои" от Южна Африка са оставени у дома за назидание.

Френският футбол е в несвяст. Все пак отборът успява да се класира за ЕВРО 2012. Новият селекционер продължава линията на самоунищожение със своите изказвания преди шампионата. Между редовете се разчитат обиди на расисткa основa.

Снимка 240971

Източник: EPA/БГНЕС

"Не разбирам защо продължават да развиват този прототип на футболист у нас: голям, силен, мощен. Нека развиваме повече технични и интелигентни играчи, а не само бързи и здрави атлети", апелира Блан. Академиите във Франция са пълни с момчета, отговарящи напълно на горното описание - 99% от тях са тъмнокожи. Интерпретацията на специалиста поражда вълна от коментари. По това време започва да се говори за бежанската вълна.

През 1998 нацията ликува. "Петлите" са световни шампиони. Състава е определен като успешна сплав - "Чернокожи-бели-араби" ("Black-Blanc-Beur"). Расизмът е потъпкан - Франция вдига купата. Пръв го прави капитанът Дидие Дешан.

Той е човекът, който поема националния отбор през 2012, дни след отпадането от европейското първенство (на четвъртфинал).

Поставя си за задача да обедини нацията, да я накара да повярва в тима. Да сложи окончателен край на разделението и скандалите. 6 години по-късно спокойно можем да кажем, че Дешан го стори! Критики винаги ще има - "Защо не е повикал Лаказет и Марсиал?", питаха се медиите на Острова. Специалистът им отговори на терена в Русия.

Снимка 347706

Изгради приятелска атмосфера, колектив. През ден гледахме забавни клипчета от съблекалнята на "петлите" - настроението в отбора бе отлично, дразгите и караниците - забравени. Нека видим отново радостта след головете на Килиан Мбапе във вратите на Аржентина и Хърватия. Резервите се втурнаха да го прегръщат, за малко да го контузят от радост. Показателно, че отборът е едно цяло.

Баланс. Това бе ключът към френския триумф в Русия. Големите имена преглътнаха егото си и не обърнаха внамание на критиката. Погба свикна с нея още след завръщането си в Манчестър Юнайтед. На Мондиала видяхме един нов Пол Погба - дисциплиниран, вършещ страхотна работа в защита. Антоан Гризман прие с охота ролята на плеймейкър, оставяйки Мбапе да изостря френските нападения. "Седмицата" се съгласи да излезе от светлините на прожекторите и бе избран за "играч на мача" в големия финал. Заслужено.

Промяната в поведението е осезаема в сравнение с ЕВРО 2016, когато отново Франция заслужаваше да триумфира. Тогава липсваше баланс и дисциплина.

"Няма да лъжа. Мислихме, че вече сме станали шампиони. Победихме Германия и си казахме, че вече е свършено - това е бил финалът. Радвам се, че този път подходихме професионално от първата до последната минута на първенството", призна Погба.

Снимка 368478

Източник: GettyImages

Друг паралел с 1998 е, че отборът отново е сплав от французи - с различна етническа принадлежност. 17 от 23-та футболисти спокойно можеха да изберат да играят за друга страна. Преди 20 години това разнообразие също се оказа печелившо. "Горд съм да представям Франция. Всеки има право да живее в тази красива страна. За нас е чест", сподели емоционално Блес Матюиди.

"Петлите" започнаха бавно и пестеливо. Дешан бе запазил най-добрите си 11 за фазата на елиминациите. Дори за момент не позволи на някоя от ярко изразените личности в състава му да се изяви индивидуално. Прагматичната му философия олицетворява типичния френски девиз на мускетарите: "Един за всички - всички за един".

Дешан пое трупа разглезени звезди. В момента те са задружно семейство!