„На какъв език взимаме решенията в УЕФА? Ако говорим дипломатично - на френски. Но ако се ядосаме - на италиански, защото обидните думи са по-качествени." По такъв начин веднъж Джани Инфантино обясни „италианската връзка" на върха в УЕФА, когато Мишел Платини все още бе президент. Новият шеф на ФИФА е роден в швейцарския Бриг, на 9 км от града на предшественика си Сеп Блатер. Корените му обаче са италиански и той се чувства именно такъв във всяко едно отношение.

Баща му, който почина преди няколко години, бе от Калабрия (Южна Италия) и е работил като контрольор във влак. Майка му е от Вал Камоника (Ломбардия, Северна Италия) и продавала вестници и списания в павилион на гарата. И това ако не е съдба - двама емигранти от двата края на Апенините се запознават покрай вестниците в Швейцария. Джани, който е роден на 20 март 1970 г., си спомня. „Като малък, за да ги видя, отивах на гарата. Докато чаках, четях „Гадзета дело спорт" и така учих италиански".

Футболен инвалид

Докато чака, Джани не си губи времето и работи, защото парите в семейството не са в изобилие. За да подсигури образованието си, той чисти пътнически и спални вагони, помага на майка си сред вестници и шоколад. Обича да играе футбол, но на терена не е никакъв феномен. „Изобщо не ми се удаваше", чистосърдечно признава Инфантино. Играе във Фолгоре, отбор, съставен изцяло от италианци. „Пускаха ме в игра само защото татко бе треньор, а мама переше екипите." На какъв пост? „Където някой липсваше. В мача, който бе промоция от най-ниската дивизия в по-горната, ме пуснаха 5 минути преди края при резултат 4:1. Така не можех да направя никаква глупост."

Гражданин на света

С учението обаче Инфантино се справя добре. Завършва право във Фрибур, след това става адвокат по спортно право към университета в Нюшател. Работи и за CIES (Международен център за спортни изследвания). Сътрудничи на футболните федерации на Италия, Швейцария и Испания. Говори перфектно 5 езика - италиански, немски, английски, испански и френски, а също и малко арабски, чувствайки се гражданин на света. Освен това съпругата му е ливанка и двамата имат четири деца.

Идолът Бекалоси

През 2000 г. Инфантино влиза в УЕФА и кариерата му върви само нагоре. През 2004 г. е директор по правните въпроси, а от 2009 г. - генерален секретар. Превръща се в дясната ръка на президента Мишел Платини, но когото в началото не е имал смелостта да признае, че детският му идол е бил Еваристо Бекалоси. В неделя бащата е водил малкия на „Сан Сиро", а по това време в Интер халфът и нападателят Алесандро Алтобели правят знаменит дует. В стаята си детето на явно място е поставило плакат на фамозния №10 на нерадзурите. „Нестандартен футболист, който можеше да влияе върху отбора по несравним начин. Селекционерът Беардзот обаче не го повика в скуадра адзура, от което той страдаше като емигрант."

Финансовият феърплей

Инфантино е и архитектът на идеята за финансов феърплей в УЕФА. През годините трупа популярност и власт, става изключително известен, след като атрактивно ръководи церемониите по тегленето на различните жребии. За президентското кресло на ФИФА едва ли си е и помислял, ако не бе наказанието на неговия шеф и претендент за поста - Мишел Платини. Решението да се кандидатира заплашваше сериозно да подкопае приятелските отношения между двамата, но напоследък се наблюдава сближаване. А и Платини вярва, че жалбата му пред Апелативния съд ще бъде уважена и ще се завърне на президентския пост в УЕФА.

Новият бос: Няма да допусна разкол

Джани Инфантино говори пред медиите в качеството си на президент на световната централа. „Искам да заявя на всички фенове - ще се гордеете с ФИФА и с това, което ще направим за футбола. Ще работим за нов имидж на организацията и възстановяване на доверието към нея. Сега ще ми трябват няколко дни да си отдъхна от многото емоции, след което се захващам за работа", заяви 45-годишният швейцарец.