Преди по-малко от десетилетие чужденците в източноевропейски клубове бяха рядко срещано явление. Онези, които все пак се престрашаваха да дойдат, бяха по-скоро авантюристи, които търсеха някакъв вид препитание.
Но политическите и икономически реформи в последните 10 години промениха статута на големите клубове в този регион и те вече нямат проблеми с привличането на класни чуждестранни звезди. Типичен пример са руският шампион ЦСКА (М), украинският Шахтьор (Донецк), румънският Стяуа и още поне десетина не толкова добре познати на Запад отбори.
В ЦСКА (М) се състезават двама национали на Бразилия - Вагнер Лове и Даниел Карвальо. Двамата бяха в състава на петкратните световни шампиони, който новият селекционер Дунга повика за приятелската с Аржентина, завършила 3:0 за "селесао". Освен тях в двубоя срещу "гаучосите" впечатление направи и друг футболист, играещ в клуб от източна Европа.
Халфът на Шахтьор (Д) Елано вкара два гола в аржентинската врата и бе сред най-добрите на терена. Новоизлюпените звезди, разбира се, че ще останат в сянката на Роналдиньо и Кака, но със сигурност изборът на Дунга за разширения тим става все по-сложен.
Прииждането на футболисти от Южна Америка и Африка вече имаше влияние и върху националните селекции на различните страни. Роденият в Нигерия нападател Емануел Олисадебе получи полски паспорт и игра на Мондиал`02, след като изгря с екипа на Полония (Варшава).
Подобен е и случаят с бразилския голаджия Едуардо Да Силва, който израсна в Динамо (З) и вече е титуляр в хърватския национален тим. Всичко това е резултат от добрата скаутска мрежа, с която вече разполагат източните грандове и от недостатъчната финансова стабилност на западните клубове. Когато финансите не достигат за млади таланти, на Изток предпочитат опитни играчи, които все още имат сили да помогнат във вътрешното първенство и евротурнирите.
Пример за тази тенденция е сръбският гранд Цървена Звезда, който се раздели със седем национали, но успя да привлече 33-годишния Аилтон. Нападателят бе избран за футболист на годината в Бундеслигата през 2004-а заради приноса си за титлата на Вердер. Заедно с него в Звезда дойдоха и еквадорският национален халф Сегундо Кастийо и сенегалският защитник Ибрахима Гай. Тази смесица прави Цървена звезда фаворит за титлата в Сърбия през този сезон.
Но да се върнем на темата за Елано и Шахтьор (Д). Освен магическия халф към тима се присъединиха още четирима бразилци, които помогнаха да бъде прекъсната доминацията на Динамо (К) и да бъде спечелена титлата в два поредни сезона.
Естествено, не трябва да подценяваме това, което постигна Стяуа през 1986, когато стана европейски клубен шампион без нито един чужденец. Или успехът на Цървена Звезда през 1991 г., който бе изкован само от играчи от бивша Югославия. В модерните дни обаче клубовете от Източна Европа вече привличат висококачествени играчи, а добрите страни на това сътрудничество определено са повече от лошите.
planina
на 16.09.2006 в 13:29:28 #3Що за смешна статия???
Ако чужденците са помогнали с нещо, два пъти в повече са навредили. Защото източните клубове нямат нито ресурса ,нито репутацията (най-вече репутацията) ,да привличат истински класни чужденци. Затова че вземат или някакви напълно неизвестни играчи, които идват тук с единствената цел при първа възможност да се изпарят, или някакви старчоци ,които за нищо не стават. Въпросният АИЛТОН е точно един от тях.Той беше взет в Бешикташ , но Тигана го изгони ,защото е много дебел,а сега се подвизава в Звезда, но сигурен съм не за дълго!!!
Горкото журналистче само си противоречи
. Първо чужденците променили клубовете в Източна Европа , а после се обяснява че без чужденци източноевропейските клубове спечелили КЕШ през 1986 и 1991 . И какво са променили отгава чужденците се питам аз??
На чужденци може и трябва да се разчита , но не в степента ,в която се прави това в Източна Европа (а смятам донякъде и в Западна),защото ние не можем да разчитаме на класни чужденци и привличането на класен играч от чужбина е живо попадение!
професор Карпов
на 16.09.2006 в 13:05:38 #2Забелязвате ли как нищо не се споменава за чужденците в българския футбол.Вместо да ми дава примери с някакви хърватски и полски отбори, автора да беше дал пример с Лео Лима световен шампион за юноши с Бразилия, играл в България.Откога сръбските утрепки от звезда станаха еталон за нашествието на чужденци там, защо не уточнят, че Гай не е баш чужденец, а е играл 5 години в България и накрая какво са постигнали Полония, Динамо и и звезда като имат толкова чужденци - нищо!.Жалка статия!
Pikasso
на 16.09.2006 в 09:15:44 #1Така си е !!Скоро ще ги превземем![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_redface.gif?_=1446728989)