Два от грандовете на европейския футбол Барселона и Милан завършиха противоречиво участието си в груповата фаза на Шампионска лига. Каталунците и "росонерите", които още преди последния кръг си бяха осигурили първото и второто място, днес играха само за престиж срещу абсолютните аутсайдери БАТЕ (Борисов) и Виктория (Пилзен).

Барселона надигра кошмара на българските Левски и Литекс с класическото 4:0 и по този начин загря по най-добрия възможен начин за голямото дерби на европейския футбол срещу Реал Мадрид в събота. Милан пък допусна невероятен обрат от 0:2 до 2:2 само за няколко минути в добавеното време срещу Виктория (Пилзен). Единият от головете за чехите вкара бившият защитник на Левски Давид Бистрон.

Наставникът на каталунците Хосеп Гуардиола бе дал почивка на абсолютни всички свои твърди титуляри. Единствените играчи от основната група на Барса, които получиха шанс за изява в двубоя, бяха Педро Родригес и Куенка. Всички останали играчи бяха младоци.

Това обаче по никакъв начин не повлия на представянето на каталунците, които буквално разпиляха съперника си. Младокът Роберто даде преднина на Барса още преди почивката. В 60-ата минута Монтоя осигури победата, а Педро Родригес с два гола успя да оформи крайното 4:0.

БАРСЕЛОНА - БАТЕ 4:0

1:0 Роберто (35), 2:0 Монтоя (60), 3:0 Педро (63), 4:0 Педро (88-д.)

БАРСЕЛОНА
Пинто, Марк Бартра, Андреу Фонтас, Максуел, Мартин Монтоя, Джонатан дос Сантос (Марк Муниеса - 58'), Серхи Роберто (Марти Риверола - 79'), Тиаго Алкантара, Рафаел Алкантара - Рафиня (Жерар Деулофеу - 70'), Педро, Исак Куенка

БАТЕ
Гутор, Шимич, Филипенко, Юревич, Бордачов, Лихтарович (Олекнович - 67'), Павлов (Гордейчук - 64'), Володко, Ренан (Кежман - 77'), Бага, Концевой

В същото време супер драма лиши Милан от победа на финала на борбата в груповата фаза на Шампионска лига. Италианският гранд стигна само до равенство срещу Виктория (Пилзен), след като водеше през целия двубой с 2:0, но допусна изравняване в добавеното време.

Виктория игра страхотно през по-голяма част от двубоя и контролираше събитията на терена. Пред бившият бранител на Левски Давид Бистрон се откри първата ситуация за гол в мача, но той стреля високо над вратата.

Домакините можеха да вкарат и малко по-късно, но тогава Вацлав Пилар изпусна със страхотна странична ножица. До края на първото полувреме домакините изпуснаха още няколко изгодни ситуации за гол.

В началото на втората част шампионът на Италия нанесе своя решителен удар. Набързо "росонерите" поведоха с 2:0. Първо Робиньо свали прекрасно една топка към Пато, който преодоля стража на домакините и вкара за 0:1.

Само минута по-късно грешка в защитата на чехите позволи и на Робиньо да вкара за 0:2.

До края на мача домакините натиснаха и закономерно стигнаха до равенство. В 89-ата минута Бакош асистира на Давид Бистрон и бившият бранител на Левски намали.

В последната минута на полувремето Дуриш успя да изравни, матирайки Марко Амелия и по този начин взриви цяла Прага. Точката освен престиж, донесе на домакините и участие в турнира Лига Европа.

ВИКТОРИЯ (ПИЛЗЕН) - МИЛАН 2:2

0:1 Пато (47), 0:2 Робиньо (48), 1:2 Бистрон (89), 2:2 Дуриш (90)