Турнирът за Купата на Африканските нации ще има нов шампион следващата година. Действащият първенец Нигерия не успя да преодолее квалификациите и не стигна до финалния турнир, който ще се проведе в Екваториална Гвинея.

В последния си мач в групата "суперорлите" стигнаха само до равенство 2:2 у дома срещу Южна Африка. При това, те наваксаха изоставане от 0:2 в последните минути, но това се оказа недостатъчно за завоюване на втората позиция в групата.

Те бяха изместени от Конго, който успя да надделее при гостуването си на аутсайдера в групата Судан с 1:0. Скъпоценното попадение отбеляза Нганга и с две точки повече - 10 срещу 8 - конгоанците намериха място в надпреварата.

Напред продължава един от фаворитите Кот д'Ивоар, който завърши 0:0 с Камерун в последния си двубой и събра необходимия брой точки. Но това стана след като двата отбора сътвориха невероятен цирк. Нулевото равенство устройваше и двата отбора. Гостите вече се бяха класирали напред от група "D", което превърна края на мача в пародия. Още повече, че те играеха с човек по-малко. В последните няколко минути футболистите на домакините си подаваха топката в своята половина, а камерунците ги гледаха безучастно, изчаквайки последния съдийски сигнал.

От големите имена аут е още тимът на Египет, но за него тази съдба беше предопределена още в предпоследния двубой.

Ето и кои отбори намериха място за финалния турнир, който ще се проведе от 17 януари до 8 февруари:

Екваториална Гвинея, Южна Африка, Конго, Алжир, Мали, Габон, Буркина Фасо, Камерун, Кот д'Ивоар, ДР Конго, Гана, Гвинея, Кабо Верде, Замбия, Тунис и Сенегал.

Трябва да се отбележи, че първоначално турнирът трябваше да се проведе в Мароко, но северноафриканците отказаха заради заплахата от зараза от ебола. Това накара континенталната конфедерация да премести надпреварата в Екваториална Гвинея.