Аякс смачка големия си враг Фейенорд с 5:1 в дербито на Холандия. Амстердамци тотално доминираха и гостите от Ротердам можеха да си тръгнат и с по-голяма загуба.

Срещата започна с лек домакински натиск, като още в началото вездесъщият Луис Суарес можеше да открие. Фейенорд бяха най-близо до гола през първата част в 22-ата минута. Централният бранител Рон Флаар стреля от около 40 метра и нацели гредата зад Стекеленбург.

Малко преди почивката Деми де Зеув засече по малко късметлийски начин във вратата пас на Марко Пантелич и изведе столичани напред. Секунди след този момент Фейенорд остана с десет души на терена, след като Стефан Бабович удари с ръка в лицето Ян Фертонген и бе изгонен. Лицето на защитника на Аякс се обля в кръв, но въпреки това той мъжки доигра мача.

Попадението свали напрежението от плещите на амстердамци и след почивката те тотално надиграха гостите и просто се забавляваха на терена.

2 минути след началото на втората част Уерби Емануелсон вкара невероятен гол извън наказателното поле.  Домакините обаче не мислеха да спират дотук. В 58-ата минута Грегори ван дер Вийл направи двойно с Пантелич, което го изведе в добра позиция и десният бек не прости на Ван Дайк - 3:0.

Фейенорд взе глътка въздух след като върна един гол чрез Дени Ладзаат. Това обаче не можа да помрачи настроението в редиците на домакините. 10 мин преди края Де Зеув се разписа за втори път, отново след подаване на представилия се отлично днес Пантелич.

Разбира се, остана време и за дежурния гол на Луис Суарес. Уругваецът бе съборен от Рон ван Дайк в наказателното поле. Вратарят получи червен картон, а Аякс - правото на дузпа. Зад топката застана капитанът на амстердамци, който както обикновено бе безгрешен и оформи крайното 5:1.

С успеха момчетата на Мартин Йол не позволиха на лидера Твенте да се откъсне на повече от три точки на върха. Втори е ПСВ Айндховен с точка повече от Аякс. Фейенорд пък вече изостава на 6 от големия си съперник.