Аякс записа изключително ценна победа с 2:0 над прекия си конкурент за титлата ПСВ Айдховен в дербито на холандската Ередивизи. Благодарение на успеха, амстердамци запазиха шансове за втора поредна титла, изоставайки само на точка от лидера АЗ Алкмаар седем кръга преди края.

ПСВ пък вече е на цели 5 точки от върха и до голяма степен шансовете за първото място сякаш са се изпарили. Смяната на треньора явно не помогна на ПСВ, като единственото, което Филип Коку сякаш промени, бе свързано със Станислав Манолев.

Българинът остана цял мач на пейката и сякаш загуби титулярното си място, за което доскоро бе абониран.

Въпреки че цели шестима играчи от титулярите на столичани отсъстваха поради контузии и наказания, те бяха по-добрият отбор през големи периоди от мача.

Исмаил Аисати откри резултата малко след почивката след добре прецизиран удар. Ироничното е, че именно етническият мароканец навремето бе сочен за една от най-големите надежди на „филипсите" (заедно с Ибрахим Афелай), но се махна от тима защото бе недооценен от тогавашния треньор. Сега обаче „Блудният син" си върна по възможно най-лошия начин на родния си клуб.

Минути след това реферът даде малко спорна дузпа за домакините, която бе превърната в гол от Сим де Йонг.

До края Кристиан Ериксен от фаул и Върнан Анита можеха дори да направят резултата класически за Аякс, но и без трети гол, над 50 000 на „Амстердам Арена" избухнаха от възторг след последния съдийски сигнал.