С два гола на чешкия нападател Милан Барош отборът на Астън Вила победи Бирмингам Сити с 3:1 и на практика си осигури място в елита и през следващия сезон.

В същото време "небесносините" понесоха тежък удар върху надеждите си за спасение, след като вече изостават на 3 точки от 17-ия Портсмут.

Възпитаниците на Дейвид О'Лиъри постигнаха първи успех над градския си съперник на "Вила Парк" за първенство от 1983 година насам.

Домакините започнаха много активно и още в десетата минута Барош откри. След подаване отдясно на Аарън Хюз, централните защитници на Бирмингам не успяха да изчистят и топката попадна в краката на чеха, който от 5 метра не даде шанс на Майк Тейлър.

Попадението активизира гостите и те успяха да достигнат до изравняване след още четвърт час игра.

След центриране на Кени Кънингам в наказателното поле Емил Хески свали топката към Крис Сътън, който бе най-съобразителен и през куп от играчи направи 1:1 с първия си гол за клуба след трансфера от Селтик.

До почивката гостите бяха по-активни, но Хески не успя да вкара отблизо с глава след центриране отдясно.

Астън Вила си върна предимството с красив гол на 20-годишния защитник Гари Кейхил.

Кейхил, играещ едва третия си мач във Висшата лига за Вила, вкара изключителен първи гол в кариерата си с ножичен удар от ъгъла на малкото наказателно поле, след като преди това защитниците на гостите не успяха да изчистят добре центрирана отдясно топка.

Бирмингам се хвърли в атаки, но така и не успя да затрудни Томас Сьоренсен.

При една от опасните контраатаки Барош бе изведен в добра позиция вдясно след комбинация между Джеймс Милнър и Хуан Пабло Анхел и с удар по диагонала реализира 12-ия си гол за сезона във всички състезания и подпечата победата на Астън Вила.

Така домакините взеха едва втората си победи в последните 11 мача в лигата, но с 10 точки преднина над зоната на изпадащите четири кръга преди края само чудо може да ги лиши от елитния им статут.