Изминалата 2017-та година бе добра за финансовите пазари. Предвид на факта обаче, че традиционно българите държат около 2% от спестяванията си в активи на фондовите пазари, едва ли това е довело до съществено повишение на благосъстоянието им.
Според редица проучвания, нашите сънародници, са насочили малко над 2% от финансовите си активи в акции, като цели 77% от спестяванията им са на депозити в банката. За сравнение, чуждестранните спестители, държат около една трета от активите си в депозити и 36% в акции.
Това означава, че българите държим близо 18 пъти по-малко, като процент от спестяванията си, в сравнение със спестителите в световен мащаб. Няма как да не отбележим, че в среда на рекордно ниски лихви по депозитите и най-вероятно с повишаване на инфлацията, постепенно спестителите ще започнат да губят от покупателната сила на своите спестявания.
Та въпроса е в какво да инвестирате?
Ясно е, че в търсене на по-добра доходност, е добре по-смело да погледнете към финансовите пазари. Забележете обаче, че не казах по-безразсъдно. Тоест не си мислете за криптовалути, или ако си мислите за тях, добре е инвестициите Ви в тях, да не превишават, да кажем 10% от общите ви спестявания.
Защото след рекордна година, криптовалутите станаха доста скъпи, а волатилността при тях се очаква да е сериозен фактор и през следващата година. Биткойнът, показа, че може да поевтинее с 40%, само за две седмици. А вие можете ли да загубите 40% от спестяванията си?
Та какъв е един от най-добрите варианти да погледнете към финансовите пазари? Сега ще ви дам едно предложение - погледнете към индексни фондове. Това са фондове, които най-просто казано събират инвеститорски средства и ги насочват към определен актив, група активи от един сектор, или много сектори, или на географска основа.
Защо индексните фондове са една от най-добрите алтернативи пред инвеститорите?
Този род инвестиции предлагат по-широка диверсификация, избягват специфичния риск свързан с компаниите и освен друго се отличават с по-ниски такси и комисиони. Едно от основните предимства и недостатъци на този род фондове е, че те пасивно следват представянето на определен актив, или класове от активи.
Предимство е защото, инвеститорите са напълно наясно в какво се насочват средствата им, за разлика от активните инвестиционни фондове, а недостатък, защото инвеститорът трябва да е донякъде "мениджърът", който да избере правилния индексен фонд, или микс от индексни фондове.
Инвеститорите обаче, имат достатъчно информация и данни, с които да направят информиран избор. От мнението на водещи експерти, до достъп до портфейлите на велики инвеститори, които до голяма степен могат да копират.
Когато избират, най-подходящия за инвестиционните си цели и толерантност към риск индексен фонд, добре е инвеститорите да следват определени правила. Ето и някои основни такива:
- Да е добре диверсифициран
Едно от най-важните условия е фонда, който избирате да е добре диверсифициран. В противен случай, той няма да е голяма алтернатива на избора на индивидуални акции, стратегия доказала, че често подвежда дори най-опитните инвеститори (като Акман например).
Широка диверсификация се постига бързо, лесно и евтино, като погледнете към индексните фондове базирани на водещи световни борсови индекси.
- Да e с ниски разходи
Друг критичен фактор при избора на индексен фонд са разходите при влизане и излизане от него. Това на пръв поглед може да ви се струва не особено значим фактор, но на практика е.
Знаете ли, че разходите по индексен фонд с разходна норма от 1.5% се равняват на 40% от вашите средства след четиридесет години. Не е малко нали?
Или казано по друг начин 100 000 лева инвестирани във фонд с доходност от 6% на година и разходна норма от 1.5%, ще се превърнат в 560 000 лева след четиридесет години.
Същите средства инвестирани във фонд със същата доходност, но с разходна норма от 0.1%, ще се превърнат в цели 990 000 лева. Какво ще кажете за разликата?
- Наличие на голяма корелация с актива, който следват
Това на пръв поглед би трябвало да се подразбира. Често обаче, фондовете си оставят вратички да могат да инвестират част от средствата си и в други активи. Последното понякога прави така, че доходността им сериозно се отличава от актива, който следват.
Направете си труда да проверите наличието на корелация в исторически план, преди да посегнете към инвестиции в определен индексен фонд.
- Индексният фонд трябва да отговаря на рисковия ви профил
Трябва да имате реалистични очаквания. Също така, подбрания индексен фонд трябва да отговаря на толерантността ви към риск.
Да, инвестициите в индексни фондове базирани на китайския пазар са можели да удвоят вашите средства през изминалата година. Трябвало е обаче, да сте били склонни да загубите 30% от капитала си в даден момент...
Статистиката сочи, че като реалистични очаквания за доходност трябва да се приема тази на широкия индекс S&P 500, плюс 4.5 процентни пункта, максимум отгоре. Казано по друг начин, не повече от 15% годишно. Това може и да звучи смешна цифра, за инвеститорите в криптовалути, но цената на по-високата очаквана доходност, често е по-голямата волатилност!
Статията е с информативен характер и не е препоръка за вземане на инвестиционно решение.