Ако най-големият износител на суров петрол в света обяви, че ще увеличи производството, цените обикновено спадат. Но тъй като Саудитска Арабия повишава добива преди клиентите й да усетят разликата в цената, "черното злато" поскъпва. И президентът на САЩ Доналд Тръмп не е щастлив.
Тръмп обяви в Twitter през уикенда, че саудитският крал се е съгласил да увеличи производството, за да намали цената на петрола за потребителите. Малко по-късно президентът засили напрежението, настоявайки ОПЕК да преустанови "манипулацията на петролния пазар" и допълнително да увеличи добива, пише Bloomberg.
Саудитска Арабия миналия месец поведе Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните партньори, включително Русия, в сделка, целяща намаляване на цените. Докато се придържат към споразумението за ограничаване на производството от 2016 г., те решиха да вигнат добива, за да компенсират загубените доставки от Венецуела и Либия.
Суровият петрол сорт "Брент" поскъпна с 5.2%, както поради намалените доставки от двете страни, така и заради призива на Тръмп към съюзниците на САЩ да спрат да купуват нефт от Иран. Ключовата суровина се повиши с 2% в петък до 79.12 долара за барел.
"Саудитска Арабия е под огромен натиск. Саудитците биха предпочели постепенно увеличаване на производството на петрол, което няма да шокира пазара. Те предпочитат да поддържат цени между 70 и 80 долара за барел. Но по политически причини те трябва да реагират на исканията на Тръмп", заявява Джаафар Алтай, управляващ директор на консултантската компания Manaar Group в Абу Даби.
Американският президент написа в Twitter преди срещата на ОПЕК на 22 юни, че се надява групата да увеличи добива. Най-големият потребител на петрол в света - Китай, и страната с най-бързо растящия внос - Индия също са недоволни от покачването на цените.
Политически мотивирани
Третият най-голям производител в ОПЕК - Иран осъди намесата на Тръмп и услужливите реакции на Саудитска Арабия. ОПЕК трябва да отхвърли американския призив за увеличение на производството, който е "политически мотивиран срещу Иран", пише иранският министър на петрола Биджан Зангане в писмо до председателя на ОПЕК.
Увеличаването на производството на всяка държава извън определените от ОПЕК граници през 2016 г. би нарушило споразумението, твърди той.
"Сделката приключи. Това е истински удар за ОПЕК, отчасти заради впечатлението, че саудитците изпълняват заповедите на САЩ, но най-вече защото Саудитска Арабия и Русия сключиха сделка за повишаване на производството още преди срещата", заяви Робин Милс, изпълнителен директор на енергийните консултанти Qamar Energy в Дубай.
Коментарите на Тръмп могат да усложнят и подготвяното излизане на борсата на петролния гигант Saudi Aramco. Първоначалното публично предлагане е в основата на стратегията на Рияд да диверсифицира икономиката си от петрола, като властите смятат, че то може да донесе 100 млрд. долара.
Участието на президента на САЩ "добавя към проблемите, които вече съществуват в такова огромно и сложно публично предлагане", каза Алтай. "Това засилва усещането, че в компанията липсва независимост и създава усещането, че Тръмп определя саудитската политика за петрола."
Саудитска Арабия, която през май добиваше по 10.03 млн. барела дневно, може да използва част от своите 2 млн. барела на ден неизползван производствен капацитет за стабилизиране на пазарите. Но ако вдигне добива до пълен капацитет, това би довело до пренасищане на пазара и рязък спад на цените, смятат анализаторите на Wood Mackenzie и Qamar's Mills.
Но може да доведе и до обратен ефект, задълбочавайки разделението между геополитическите съперници Саудитска Арабия и Иран и да изнерви пазарите, които виждат кралството като световен производител от последна инстанция.
"Пускането на повече петрол на пазара трябва да намали цената. Но в по-дългосрочен план е налице проблемът със свободния капацитет, заради който пазарът може да се окаже във възходящ тренд", предупреждава Милс.