Някои инвеститори, са по-влиятелни и известни от други. Има и такива, които са нещо като рок звезди, в инвестиционните среди, а имената им са известни на всички. Това което е общото между тях е, че те са били успешни в дългосрочен план, а не са "бързо залязващи звезди". Дали ще е благодарение на уникалния си подход в инвестирането, следването на конкретни правила или собствени разработени модели за търговия, великите инвеститори са успявали да бият пазара, в един продължителен период от време.
Може да тествате вашите инвеститорски способности без риск с демо сметка от Admiral Markets.
Ето някои от най-великите инвеститори на всички времена:
Бенджамин Греъм
Това е бащата на инвестирането в стойност и основоположник на термина "анализ на ценни книжа". Освен това, негов ученик е Уорън Бъфет, чийто успех също сам по себе си е забележителен.
Основен принцип, съблюдаван от Греъм е, че всяка инвестиция би трябвало да струва много повече от това, което инвеститорът е платил за нея. Той вярвал във фундаменталния анализ и търсел компании с добри баланси, ниски дългове, печалби над средните и достатъчен кеш.
Уорън Бъфет
Бъфет или "оракулът от Омаха", както го наричат, е най-известният ученик на Греъм. Бъфет е третият най-богат човек, създал многомилиардна империя, благодарение на следване на принципите на "инвестирането в стойност".
За това колко велик инвеститор е Бъфет говори факта, че инвестирани 10 000 долара във фонда му през далечната вече 1965 година биха се превърнали в сумата от 96.12 милиона долара към днешна дата.
Достъп до световните финансови пазари , може да получите с реална сметка за търговия от Admiral Markets.
Джон Темпелтън
Известен с това, че купува, когато песимизмът е вземал връх на пазара и е продавал, когато властва оптимизмът, той е създател на някои от най-големите и най-успешните международни инвестиционни фондове в света.
През 1992 продава Templeton funds на Franklin Group. През 1999 списание "Money" го определя като "най-добрия селекционер на акции на века". Роден е в САЩ, живее на Бахамите и се отказва от американското си гражданство, което заменя с британско. Кралица Елизабет Втора го удостоява с рицарски орден за филантропия.
Джеси Ливермор
Без образование, Ливермор е започнал без да знае почти нищо за фондовия пазар. Той се учил от практиката и от грешките си. Създава си инвестиционни принципи, които и до днес си имат своите милиони поддръжници на пазара.
Повиши своите знания и умения и се превърни бързо и лесно от "Аматьор в Трейдър" с обученията, които предлага Admiral Markets.
Започва да търгува, когато е бил тинейджър на 15 години, когато има зад гърба си вече 1 000 долара печалба, или сериозна за онези времена сума. По време на финансовата криза, Ливермор прави печалба от 100 милиона долара по време на финансовата криза от 1929-та година, които се равняват на над 1 милиард долара съвременни пари.
Томас Роу Прайс
Това е инвеститорът, който пръв говори за "инвестиране в ръст". Началото на неговата кариера съвпаднало с Голямата депресия и това, което научил не е, че трябва да стои далеч от акциите, а напротив да се научи да ги обича.
Повишете финансовите си знания с обучителните материали на Admiral Markets.
Според Прайс финансовите пазари са циклични. Той също така мразел да се движи "с тълпата". Инвестирал в добри компании и задържал акциите.
Неговата философия била, че инвеститорите трябва да се фокусират над селекция на добри акции, които да държат дългосрочно - нещо, което по онова време било странна практика. Той залагал на дисциплина, постоянство и фундаментален анализ.
Джордж Сорос
Известен с големия си залог срещу британската централна банка, от който печели над един милиард долара, Сорос основава фонда си Soros Fund Management, през далечната 1973-та година. За почти две десетилетия той управлява този фонд и носи възвращаемост от над 30% на година, като на два пъти постига годишна доходност от над 100%.
Джон Богъл
Богъл е известен като бащата на индексните фондове. Той основава взаимния фонд Vanguard Group през 1974 година и го прави един от най-уважаваните в света. Прави инвестицията в индекси достъпна за милионите инвеститори, като създава първия индексен фонд - Vanguard 500 през 1976 г.
Карл Айкън
Той започва кариерата си през 70-те години и прави първия си удар с враждебното придобиване на TWA през 1985 г. Купува акции на компании, които счита, че имат лошо управление, след това притиска мениджърите им да преструктурират, докато компанията не се вдигне на крака, след което продава обратно дяловете си.
На Уолстрийт дори има термин "ефектът Айкън" - има се предвид скокът на цените на акциите на една компания, когато Айкън започне да я купува, тъй като счита, че има лош мениджмънт.
Дейвид Тепър
Това е вторият най-влиятелен финансист в момента. Той е един от най-успешните трейдъри на всички времена, с доходност от 38% (преди такси и комисиони) през последните 20 години.
Или казано по друг начин, инвестирани 10 000 долара във фонда на Тепър преди 20 години, биха се превърнали в главозамайващата сума от 190 000 долара към днешна дата.
Станли Дръкънмилър
Още един феноменален инвеститор, реализирал доходност на фонда си в размер на 30% за последните 30 години. Той е един от основните архитекти на залога за един милиард долара на Джордж Сорос, при когото е започнал своята кариера.
* Admiral Markets UK е водещ Forex брокер, предлагащ търговия с форекс и ДЗР върху акции, индекси, благородни метали и енергийни източници. От основаването си през 2001 г. Admiral Markets Group непрекъснато се разширява и днес предлага услугите си в света чрез своите регулирани търговски дружества, като по този начин се превръща в наистина глобална организация. Admiral Markets UK Ltd и по този начин клонът и в България е оторизиран и регулиран във Великобритания чрез Комисията за финансов надзор (FCA), като по този начин е под законодателството на Обединеното кралство и на Европейския съюз, включително MiFID (Директивата за инструментите на финансовите пазари).
Мнението, изразено в този материал не представлява препоръки или съвет за покупка или продажба на валутни двойки на форекс пазара. Изразените прогнози покриват очакванията на автора на материала и могат да не се сбъднат.
Предупреждение за риск: Търговията с валути или договори за разлика с маржин носи висока степен на риск и може да не е подходяща за всички инвеститори. Има вероятност да изгубите всички инвестирани средства. Следователно не трябва да инвестирате или да рискувате повече, отколкото сте склонни да загубите. Трябва да се уверите, че разбирате риска при търговията преди да използвате услугите на Admiral Markets UK Ltd. Регистрационният номер на Admiral Markets в FCA на Великобритания: FRN 59545